Hugo Čihák z Aerolinií a Evžen Čihák jsou bratranci Ing. Kašpara. Jejich matka měla s Kašparovým otcem jako rodinný majetek hotel Veselka v Pardubicích. „Už jako chlapci jsme jezdili s Jendou Kašparem na velocipedech,“ říká Ing. Čihák. „Později jsme s ním startovali na pardubické dráze, jezdili na koních, chodili na hony a jezdili na motocyklu. Když byl Ing. Kašpar s mým bratrem nějaký čas u Laurinů, dosti jezdili se závodním vozem. Po velkých úspěších Wrightů jsme také začali pracovat. Každý měl nějakou práci. Jenda motor. Dávali jsme dohromady vlastní letadlo, než letectví měsíc od měsíce dělalo skoky, byli jsme netrpěliví. Tak se Jeník rozjel do Paříže pro hotové letadlo k Blériotovi. Když on měl svoje letadlo, my chtěli mít také vlastní aparát. Vznikala mezi námi taková přátelská rivalita. A kyž někdo z nás si koupil lepší motor, už druhý ho musil mít také.
Pak Ing. Kašpar s mým bratrem Evženem pořádal četné pasažérské vyhlídkové lety. Také vykonali několik dálkových letů po českých městech. V Praze pořádána letecká výstava. V Pardubicích založena první česká letecká škola. Když jsme byli v nejlepším, vypukla válka. Po světové válce jsme chtěli převzít leteckou továrnu, než bratranec se obával nejistých začátků. Vstoupili jsme do leteckého odboru ministerstva veřejných prací. Když r. 1923 byly založeny Aerolinie, přešli jsme s bratrem do nich, Ing. Kašpar vystoupil a pracoval ve správě svých podniků.“ Aeroklub postavil na letišti Ing. J. Kašpara v Pardubicích, opodál místa, kde prvně 8. dubna 1910 startoval k svému historickému letu, krásný pomník s jeho podobou u aeroplánu. Každoročně je u něho vzpomínková slavnost na slavného průkopníka českých křídel.
Foto: Manželé Šedivcovi
Autor: A.A.Šturm





