Náš rozhovor s Františkem Hlubockým

Dnes hovoříme s populárním pardubický floristou Františkem HLUBOCKÝM, který se od t.č. stává naším pravidelným přispěvatelem.
1/ Co je to floristika a jak se k ní dostal?
2/ Popište nám, prosím, svůj pracovní den!
3/ Jak prosperuje vaše činnost?
4/ Co byste popřál pardubickým patriotům?
1/ Floristika je v našem jazyce poměrně nové slovo. Označuje zpravidla profesní činnost zabývající se aranžováním a vázáním květin. Je to dnes již samostatné odvětví květinářství. Toto se dnes již chápe jako pěstitelství.


Jak jsem se já k ní dostal? Během studia zahradnické školy mě zajímal hlavně předmět květinářství. Vazačství /dnes floristika/ bylo jeho součástí. Probírali jsme tam základy estetiky a učili se základní řemeslné dovednosti. Mnoho pracovních zkušeností mi dalo dvacet let zaměstnání v dřívějších komunálních službách na vazárně květin a ve sklenících v Doubravicích. Vázali jsme tam květiny ke všem příležitostem, aranžovali podnikovou expozici na výstavě v Olomouci a podobně. S nějakými výtvarnými sklony jsem se asi narodil. A moje láska k přírodě ? Ta už je také v genech po předcích. Všichni ji nějakým způsobem obdivovali. Někteří byli zemědělci.


2/ Jaký je můj den? Většinou v pospěchu. Začíná po sedmé ráno, musím přejít objednávky, aby se na něco nezapomnělo, nakoupit zboží od dodavatelů, domluvit s kolegy kdo bude co dělat, odpovídat na pěstitelské otázky zahrádkářům, je-li potřeba také obsloužit zákazníka, vymyslet nějaký výrobek a třeba také odvézt odpad na sběrný dvůr. Protože jsme většinou jen čtyři tak musím dělat vše co je právě třeba a nejen pouze šéfa. Když náhodou zbude ke konci dne trochu času tak něco kutím na zahradě, abych měl rady, co dávám zahrádkářům, podložené zkušenostmi.


3/ S rozkvětem živnosti je čím dál tím víc starostí. Snad postupně všechny strany ve volbách slibovali podpořit drobné podnikání. A skutek utek. Jak praví známé úsloví. Hypermarkety rostou jak houby po dešti, dělají si co chtějí, drobné živnosti zanikají. Takže nám nezbývá než se snažit všemožně vyjít zákazníkovi vstříc a neustále vymýšlet něco nového, abychom se uživili. Bohužel však na nějaký větší rozvoj nezbývá mnoho prostředků.


4/ Co přát patriotům? Moudrost, chytré nápady, nestydět se také mrknout k sousedům v čem jsou dobří. Nebýt zaslepený. Zkrátka být zdravými a dobrými patrioty.

Děkujeme Vám za rozhovor a těšíme se na další spolupráci s Vámi. Připravil: PhDr. Jiří Kotyk, Ph.D.

Toto číslo časopisu můžete zakoupit v e-shopu: Zprávy KPP 3 4 2012
Cena: 50,00 
Přejít nahoru