Sjezdy přestěhovaných průmyslováků

Když vznikla v roce 1899 Státní průmyslová škola v Pardubicích, asi nikdo nemyslel na dobu její existence. Přišel však školní rok 1950/51 a nastalo přestěhování školy do Chrudimi. Byla to pro nás nepříjemná změna, protože jsme měli před sebou poslední rok studia a přípravu na maturitu.


Tuto změnu jsme si nedovedli vysvětlit, protože v té době měla škola v Pardubicích tradici a pomohla k rozvoji řady strojírenských podniků. Tehdejší KNV Pardubice však rozhodl o přestěhování průmyslovky a umožnil tak uvolnění budovy pro nově zřizovanou Vysokou školu chemicko-technologickou.

Školní rok 1951/52 jsme zahájili již v Chrudimi. Po maturitě jsme se dohodli, že se budeme pravidelně setkávat. Dne 15. června 2005 tomu bylo již padesát let, co se uskutečnil náš první sraz. Konal se v budově starého gymnázia ve třídě, ve které jsme prožili poslední rok studia, a jeho průběh byl dosti zvláštní. Po příchodu našeho třídního profesora to vypadalo jako pokračování vyučování. Dokonce se začínalo kontrolou přítomnosti podle třídní knihy. Od té doby jsme se sešli mnohokrát. Naposled v roce v roce 2004 již počtrnácté. Nejzajímavější bylo setkání v roce 1999 ke 100. výročí založení školy v Pardubicích. Konalo se v hotelu Bohemia v Chrudimi a v SPŠS. Jako první maturanti chrudimské školy jsme byli velmi pěkně přivítáni profesorským sborem a zejména ředitelem školy. Zajímavá byla exkurze v učebnách, dílnách a nově zařízené kreslírně s mnoha počítači a plotrem. Byli jsme překvapeni, jak mnoho ve způsobu studia na SPŠS se změnilo.

V roce 2002 jsme na SPŠS v Chrudimi prožili sjezd nazvaný „50 let po maturitě“. Toto výročí bylo po zahájení sjezdu obohaceno projevem ředitele školy, pana Petra Jílka. Připomněl nám slavná jména profesorů a učitelů. Mezi jinými se zmínil také o arch. Janu Letzelovi, slavném projektantovi Paláce průmyslu v Hirošimě, který je dnes nazýván Atomovým dómem. Na závěr uvedl, že v souvislosti s předpokládaným rozvojem automobilového průmyslu v ČR je na škole zaváděn nový obor strojírenská metrologie.

Letos se v Pardubicích sejdou průmyslovky z r. 1952 již na svém 15. sjezdu.

Přejít nahoru