21. 12. 2006 zemřel v kanadském hlavním městě po delší nemoci dr. ekonomie Lubor Drahotský. Byl to fakticky ?kujebák?, protože se narodil ve Vysokém Mýtě 27. září 1928. Jeho otec, major čs. útočné vozby, Josef Drahotský, ztratil život v Mauthausenu a naše rodina vdovu, paní Jarmilu Drahotskou, i se synem jaksi adoptovala.
Když po únoru 48 po Luborovi (studoval tehdy na obchodní akademii v Pardubicích) šli StBáci, podařil se mu odchod ?přes kopečky? na Šumavě. Uvědomil si však, že doma zanechal osamělou matku, riskoval znovu a vrátil se pro ni. Měl opravdu štěstí. Poznal jsem jej blíže v lágru v Ludwigsburku, kde bylo v létě roku 1948 asi tucet lidí z Pardubic, např. sociální demokraté Josef Horák se synem Jiřím. V Německu se Lubor oženil s Halinou, která byla estonského původu. Dostali se do Kanady a měli dvě děti. Babička Jarmila plnila svou funkci jejich vychovatelky, zatímco Lubor dostudoval ekonomii v Kingstonu a postupně se stal Deputy Assistant Minister pod fed. ministrem zahraničního obchodu Gillespym.
Řídil mocnou FIRMU – Foreign Investment Revue Agency, která se starala o to, aby cizí peníze (včetně amerických) přinášely i výhody kan. ekonomii. Podařilo se mu omezit špionážní aktivitu čs. firem, které se kryly firmou OMNITRADE. (Copak asi dělá p. Motyčka, kterého v té době do Kanady s různými úkoly poslala Poldina Huť z Kladna?) Málokdo ví, že kdykoliv přijela do Kanady delegace z Prahy, aby jednala o nákup pšenice a pod., seděl v kanadské delegaci Lubor, třeba pod jménem Brent a na české straně nikdo netušil, že mluví česky. Mnohdy to pomohlo v poslední fázi jednání, že se na váhu dostalo několik případů rozdělených rodin v rámci 5. koše helsinské smlouvy. Lubor byl moudrý
muž. Měl jsem o něho obavy, kdykoliv se „Mr. Brent“ připojil ke kanadské delegaci, která cestovala za Železnou oponu. Škoda ho.
Autor: M. Janeček




