Oddíl plaveckých sportů TJ Synthesia Pardubice oslavil 25. výročí svého založení. Vyvrcholením tohoto výročí byl jubilejní 25. ročník soutěže otužilců na Labi, kterou oddíl pořádá dne 6. ledna 1996 ve 13.30 hodin. Zúčastnilo se 80 otužilců z celé republiky. Jak a kdy vlastně otužilecký oddíl v Pardubicích vznikl? Na začátku všeho bylo nadšení pro studenou vodu a iniciativa MUDr. Jaroslava Danielky, který si několik let předtím vyzkoušel blahodárné účinky zimního koupání v přírodě pod vedením nestora otužilců Oldřicha Lišky z Prahy. Ten na sklonku r. 1971 přesvědčil o prospěšnosti zimního koupání svého kolegu MUDr. Miroslava Trejbala (oba byli vojenští lékaři) a tehdejšího letce čs. armády Jana Nováka a při Voj. tělovýchovné jednotě Racek založili oddíl sportovního otužování. V zápětí se oddíl rozšířil o další vojáky z povolání a o civilisty na počáteční stav asi 15 členů. To už byla životaschopná jednotka, která si mohla dovolit uspořádat v lednu 1972 první ročník soutěže otužilců na Labi, na kterém Oldřich Liška pokřtil členy oddílu. A byl to křest jak se patří. Bylo asi 10 cm sněhu, teplota vzduchu byla 10 stupňů pod bodem mrazu, foukal silný vítr a voda měla teplotu blížící se k 0 st. C. Všichni účastníci křest ve zdraví přežili a zůstali věrni tomuto sportu další dlouhá léta.
Od roku 1975 se oddíl stal součástí civilní TJ VCHZ Pardubice a je jí i v současnosti pod hlavičkou TJ Synthesia Pardubice. Nejúspěšnější období oddíl prožil v letech 1980 až 1990, kdy jeho členská základna čítala až 60 členů. 7x přebírali naši členové ocenění „Nejlepší otužilec roku ČR“. 2x jsme byli nejlepší jako oddíl a naše družstvo dálkových plavců zvítězilo v národní soutěži 10x. Dva naši členové, Jan Novák a Lída Jelínková přeplavali kanál La Manche. Do povědomí pardubické veřejnosti se oddíl připomíná každý rok v lednu na začátku uvedenou soutěží otužilců na Labi. Stala se přitažlivou pro otužilce z celé republiky i pro diváky, kterých se na březích Labe pravidelně schází tři až čtyři tisíce. Otužilci věří, že tomu na jubilejním ročníku nebude jinak.
Řada z vás, kteří jste dočetli až sem, si možná klade otázku, k čemu je to otužování ale vůbec dobré, když ti, co se neotužují, dožijí se také slušného věku. Ano, dožijí, ale ne v takové zdravotní kondici jako člověk, který se otužuje. Chce-li člověk provozovat jakýkoliv sport, musí k tomu nutně přizpůsobit svoji životosprávu. A již změnou životosprávy učiní první krok ke zdravějšímu životu. Jestliže si vybere sportovní otužování, je to jako povolenka k celoročnímu plavání a koupání v přírodě, ale především to je jedna z nejlacinějších preventivních léčebných kůr s vysokým procentem účinnosti proti nemocem z nachlazení, revmatickým potížím, zádovým bolestem a celé řadě dalších neduhů, které intenzivní prokrvení celého těla dokáže vyléčit nebo alespoň potlačit. A kdo může otužilecký sport provozovat? Každý průměrně zdravý člověk, který chce pro své zdraví něco udělat.
Autor: Jaroslav Hrdina