Ředitelství spolku pro chemickou a hutní výrobu v Praze rozhodlo, že na podzim 1939 zahájí výstavbu nového závodu na výrobu barviv a léčiv u Pardubic na katastru obcí Blatníkovská Lhotka a Rybitví. Nový závod měl nahradit záborem ztracený podnik v Ústí n.L. Koncepci výrobního programu nového závodu navrhl generální ředitel SPOLKU Dr.V.Ettel se svými spolupracovníky.
Proč bylo zvoleno místo u Pardubic? Pozemky v okolí obou obcí byly rovinné a v blízkosti řeky Labe, která poskytuje pro chemický průmysl dostatek vody. Na Labi se plánoval i přístav. Lodní doprava by umožňovala levnou přepravu surovin. Stávající semtínská tepelná centrála mohla poskytnout ihned páru pro nový závod. Snadná byla výstavba železniční vlečky.
Vypracováním zastavovacího plánu byl pověřen architekt JAN VANĚK z Prahy. Pro výstavbu závodu byl zvolen systém sítě budov s půdorysem 90×20 m . Budovy měly železobetonový skelet, podobně jako budovy fy Baťa ve Zlíně.
Celkovou výstavbu řídilo Organicko-technické-oddělení (OTO), skládající se z techniků – strojařů a chemiků (cca 30 lidí). Tempo výstavby bylo neobyčejně rychlé. Již za rok, t.j. v roce 1940, byl dokončen první provoz – výroba anilinového oleje. Za další rok byla uvedena do provozu budova s mísírnou a koloristickými laboratořemi. Bylo třeba udržovat stále velikou rozestavěnost, neboť během války nebylo snadné dostat povolení k zahájení nové stavby. Úřady zatím umožňovaly rozestavěné akce dokončit. Objednávky na zařízení dosahovaly v OTO v některých týdnech i několika milionů korun.
Současně s výstavbou továrny se řešilo i bydlení nových pracovníků. Od fy Hořeňovský byly SPOLKEM koupeny nové domy v Pardubicích a v Rybitví probíhala rychlá výstavba kolonie rodinných domků.
Vzpomínáme-li dnes na výstavbu chemického závodu SPOLKU v Rybitví v letech 1939-1945, musíme s obdivem hodnotit velkorysost výstavby a její neuvěřitelnou rychlost.
Autor: ing. Vladimír Kočvara