Na podzim 1939 byla zahájena v Rybitví u Pardubic výstavba nového chemického závodu SPOLKU PRO CHEMICKOU A HUTNÍ VÝROBU. Starý závod v Ústí n. L. byl ztracen záborem pohraničí. Proto ředitelství SPOLKU, které sídlilo v Praze, se rozhodlo pro výstavbu nového moderního závodu na výrobu organických barviv a léčiv.
Ředitelství SPOLKU se pro Pardubice rozhodlo z několika důvodů. Město má dobré dopravní spojení – leží na hlavní trati. Město leží na řece Labi, která v Pardubicích má již dostatek vody nezbytný pro provoz chemického průmyslu. Také se plánovalo vybudování přístavu na Labi, a tím spojení nového závodu lodní dopravou s průmyslovými městy, ležícími na Labi.
Podrobnější popis výstavby závodu byl již uveden ve ZPRÁVÁCH v ročnících 1994 a 1995. Odkazujeme proto čtenáře na čísla 11-12/1994 a 3-4/1995.
Přesto se chceme tímto článkem dotknout několika skutečností, které měly a mají velký význam pro město Pardubice.
Přínos rybitevského závodu pro rozvoj Pardubic.
Při a po výstavbě závodu SPOLKU ve válečných letech našla v Pardubicích své zaměstnání po uzavření vysokých škol v r. 1939 řada vysokoškolských učitelů a studentů z oboru chemie. Tito pracovníci mohli ihned nastoupit do laboratoří výzkumného ústavu a také do laboratoří provozních. Tato skutečnost se pozitivně projevila na rychlosti, s jakou byla zahájena chemická výroba během války.
Po válce se však řada kvalifikovaných odborníků vrátila ke své pedagogické činnosti a v závodě nastal tíživý nedostatek odborných sil. Proto již na podzim 1945 vystoupili zástupci chemických továren v Pardubicích s návrhem na vybudování Vysoké školy chemické. Dne 27. června 1950 rozhodnutím československé vlády byla zřízena „Vysoká škola chemická v Pardubicích“, která se v roce 1953 přejmenovala na Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT), v jejímž čele stál první rektor. Tím byl dán základ pro vysokoškolské vzdělání v Pardubicích.
V roce 1991 byl na VŠCHT přijat nový statut, v němž byla poprvé zakotvena existence dvou fakult. Fakulty chemicko-technologické a nově zřízené Fakulty územní správy (nyní Fakulty ekonomicko-správní). V roce 1993 po vzniku samostatné České republiky byla založena třetí fakulta – Fakulta dopravní Jana Pernera. Do Pardubic přešla řada vysokoškolských pracovníků ze Žiliny z Vysoké školy dopravy a spojů. Tak dovršila VŠCHT svou přeměnu z jednooborové školy na instituci poskytující vysokoškolské vzdělání univerzitního typu. Transformace školy byla po formální stránce uzavřena rozhodnutím Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 16. února 1994 o změně názvu na UNIVERZITU PARDUBICE. Dne 31. března 1994, kdy nový název vešel v platnost, se otevřela nová kapitola v historii vysokého školství v Pardubicích.
Součástí Univerzity Pardubice je také Ústav jazyků a humanitních studií.
Lze tedy bez nadsázky říci, že vybudování nového chemického závodu Rybitví se projevilo mimořádně kladně na rozvoji města Pardubic. Chemický průmysl pomohl iniciovat založení Vysoké školy chemicko-technologické, která se nakonec transformovala na UNIVERZITU PARDUBICE.
Pardubice se staly univerzitním městem.
Autor: ing. Vladimír Kočvara