Druhé Pardubice

V dvoučísle Zpráv KPP č. 7-8 / 2000 se zmiňoval p. Klimpl o duplicitních názvech některých obcí v České republice, mezi jinými názvy uváděl i Pardubice. Snažil jsem se vypátrat bližší souvislost s naším krajským městem.

V současné době existují druhé Pardubice jako osada obce Albrechtice na severním úpatí Těšínské pahorkatiny. Je položena v malebném údolí řeky Stonávky 8 km jižně od města Karviné. Má 4. 150 obyvatel a rozlohu 12, 69 km2. Dělí se na dalších 7 osad: Bažantnice, Červenky, Pacalůvka, Paseky, Pardubice, Zadky a Zámostí. Nejstarší budovou v obci je barokní dřevěný kostelík z r. 1766 v areálu hřbitova. K dalším památkám patří budova základní školy s polským vyučovacím jazykem, budova zemědělské farmy a statku Bělehrad a několik dřevěných větrníků. Z nových staveb je římsko-katolický kostel z r. 1938 a evangelický z r. 1948. Na jihu obce byla v polovině minulého století vybudována Těrlická přehrada se sypanou zemní hrází o ploše cca 4 km2, která slouží k zásobování užitkovou vodou pro ostravské doly. Železniční trať byla v r. 1952 převedena na novou trasu včetně nového nádraží. Bývalé části trati slouží jako vlečkový systém místních uhelných dolů. Původní typ nízké stavební zástavby byl narušen výstavbou dvouletkového sídliště a v 80. letech panelovými výškovými domy.

Ve východní části obce (viz část obecního plánu) se nachází místní část – osada Pardubice, kde se dosud zachovala typická původní roztroušená nízká zástavba. Má cca 45 popisných čísel. Z centra obce do ní vede i Pardubická ulice. Jsou zde zákoutí s původní přírodou s chráněnými duby. Dřevěná polygonální stodola byla přenesena do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Název osady dle záznamu v místní kronice má označení po bývalém majiteli gruntu, který se jmenoval „Pardubický“ Není tedy přímá historická souvislost s naším městem. Škoda, jedná se jen o místopisnou slovní kuriositu.

Prameny:

Písemný materiál z obec. úřadu v Albrechticích

Plán obce s textovou částí.

Autor: Ladislav Šilinger

Přejít nahoru