Historický atlas města Pardubic

V roce 1995 si Pardubice připomněly 700. výročí první písemně doložené zmínky o své existenci. V rámci oslav tohoto „kulatého“ jubilea byla Východočeským muzeem v Pardubicích a Historickým ústavem Akademie věd v Praze vydána reprezentativní publikace, přinášející nový pohled na historický vývoj Pardubic tentokrát z hlediska kartografických pramenů. Na tisk rozhodující měrou přispěl Magistrát města Pardubic.
Soubor faksimilií historických map města Pardubic a obrazové dokumentace vychází jako součást rozsáhlého celoevropského projektu městských historických atlasů, jež započal již v 70. letech Institut fúr vergleichende Geschichte v Múnsteru. V České republice se realizace tohoto úkolu ujal Historický ústav AV CR v Praze a pro nejbližší období navrhl realizaci pěti svazků pro města Litoměřice, Pardubice, České Budějovice, Děčín a Hradec Králové. V příštích letech mají být zpracována města Cheb, Jihlava, Vysoké Mýto, Litomyšl a Uherský Brod, později další. Celý projekt nese souhrnný název Historický atlas měst České republiky a dílčí svazky pro konkrétní města budou mít jednotnou úpravu.

Jako první byl vydán svazek číslo 2 pro město Pardubice (svazek č.l pro Litoměřice ještě není autorsky dokončen a měl by vyjít příští rok). Pardubický svazek tvoří přebal z pevného papíru formátu A3, do něhož je vložen textový dvoulist a jedenáct mapových formátů A2 či A3 (9 barevných, 2 černobílé), obsahujících 14 map a 15 obrazových příloh.
I pro znalce pardubické historie bude řada publikovaných historických map překvapením, zvláště těch z 18. století, o jejichž existenci se dosud nevědělo. Některé pocházejí i ze zahraničních sbírek (Berlín, Vídeň).
Publikace vyšla v nákladu 1 000 kusů. Jeho značná část byla rezervována pro zahraniční odborné instituce, část bude sloužit Magistrátu města Pardubic k reprezentačním účelům. Do volné distribuce je určen jen nepatrný počet výtisků.

PhDr. Petr Vorel

Přejít nahoru