HUDEBNÍ SKLADATEL EMANUEL KUKSA

V roce 1982 do našeho kraje z moravského Slovácka přesídlil hudební skladatel pan EMANUEL KUKSA, současně se svoji paní EVOU FILOMONOVOU, akademickou malířkou. Jejich domovem se stala starobylá budova č. p. 11 v Ostřešanech, v Bláhově ulici.

Nedávno tento bývalý hudební pedagog, působící také v našem městě, vzpomínal svých osmdesátin ve svém několikaletém působišti ve Strážnici na Moravě. Bylo to v rámci pocty místního Kulturního domu k jeho výročí.

V tomto městě byl Emanuel Kuksa očarován muzikálností moravského Slovácka, jehož folklór procházel citovostí z větší části jeho života. Byla to hlavně zpěvnost a rytmus lidu tohoto kraje. Písničky slováckých hudců se mu pevně usazovaly v paměti. Jeho život byl plný studia a kantorské dřiny. Spaloval se jako dirigent, do únavy sbíral a zapisoval písničky. Takto ho Slovácko přitahovalo. Dobře si zapamatovával jeho jemné hudební odstíny, sledoval, jak hudec se vžívá do krás melodie, kterou kontráš a cimbál zahustí a basa zatvrdí. Pozoroval, jak si hudci v souhře rozumějí, jak hledají harmonické spoje podle vlastních harmonických představ. Byl si vědom, že lidová píseň není cosi mrtvého. Chápal ji jako výsledek skladatelského nadání mnoha pokolení. Každý hudec a náruživý zpěvák byl tak trochu jejím novým skladatelem.

Rázovitá melodika slováckých písní si někdy přisvojuje i nesourodé rytmy, nepravidelné střídání melodií, nápěvy, přerývané ostrými motivy cimbálu aj.

Emanuel Kuksa objevoval v lidové hudbě prvky blízké jeho vlastní umělecké povaze tak, že k ní vášnivě přilnul.

Narodil se 22. dubna 1923 v Brně, kde jeho otec Emanuel byl odborným učitelem na tehdejší měšťanské škole. Maturoval na reálném gymnáziu v roce 1942.

Po totálním nasazení pokračoval ve studiu na brněnské Konzervatoři, kde studoval na kompozičním oddělení prof. Viléma Petrželky a dirigování u prof. Bohumíra Lišky. Konzervatoř absolvoval se svým dílem – Symfonií.

V tomtéž období je zapsán na filozofické fakultě v Brně na katedře hudební vědy.

V letech 1950 – 52 byl korepetitorem na tanečním oddělení brněnské Konzervatoře.

Posléze se stává dirigentem Československého rozhlasu, kde řídí orchestr lidových nástrojů (BROLN). S tímto souborem podnikl také velký zahraniční zájezd do USA. Působil zde dvacet let, kdy v té době měl ještě další funkce jako dramaturg a hudební režisér. Po delší době se z Emanuela Kuksy stává hudební pedagog, kdy od roku 1982 působil na Lidových školách umění v Přelouči a později v Pardubicích. Před rokem 1982 působil jako pedagog ještě v Jihlavě a delší dobu učil ve Strážnici, kde vyučoval na všecky smyčcové nástroje, cimbál, soubory a hudební nauky.

Od roku 1983 je v důchodu, žije v Ostřešanech a pilně komponuje.

Jeho díla je možno často slyšet z rozhlasových pořadů, kde se orientuje hlavně na folklór. Mnohé jeho materiály jsou uloženy v Bratislavě.

Dosud je tedy Emanuel Kuksa jako osmdesátník zaměstnáván aktivitou, upravováním a aranžováním slováckého folklóru (dosud zpracoval 300 titulů). Tyto materiály jsou vesměs v archivu Českého rozhlasu v Brně. Z vlastních kompozic ještě na Konzervatoři napsal Sonátu pro klavír, Sonátu pro tympány a klavír a Sonátu pro pozoun a klavír.

Další díla Emanuela Kuksy jsou vedena na ohlašovacích lístcích v Ochranném svazu autorských práv v Praze.

Kromě v závěru uvedených hudebních skladeb napsal ještě další menší díla pro různá obsazení k účelům pedagogickým.

Výkaz hudebních kompozic EMANUELA KUKSY z Ostřešan:

Sonáta hexachordalis– pro sólovou kytaru

Šest motetůpro tři nástroje neb zpěv (soprán – alt, tenor), 1969

Dialogpro tárogáto a dudy , 1976

Rhytmopoiapro tárogáto, cembalo a bicí, 1977

4 kusy pro dudy a smyčce

Achilles a želva – variační suita pro orchestr

Straty a cumuly– orchestr , 1979

5 skladebpro smyčcový orchestr, 1983

Tři kumpáni, Po bitvě, LiPo, zpěv-baryton a orchestr, 1983

Sonáta pro klavír,1980

Sonáta pro violua klavír, 1981

Smyčcový kvartet in A, 1976

Smyčcový kvartet(hrálo Janáčkovo kvarteto m. j. v Salzburgu).

Létání ve snu – varhany, 1994

Koncert pro cimbál a smyčce (1972)

Koncert pro kontrabasa orchestr (1999)

Píseň o barvách – mini opera pro soprán, tenor, baryton a instrumentální soubor. (Provedeno v Pardubicích).

HUPROLOG– elektronická skladba

V současné době pracuje Emanuel Kuksa na opeře.

Autor: J. Paleček, Prof. Marcel Macháček,

Přejít nahoru