Od prosince 1918 je součástí literárních sbírek pardubického muzea též ?Postilla sv. paměti M. Jana Husy mučedlníka Božího, na evangelia, kteráž se čtou po celý rok na dni nedělní?, vydaná u Melantricha r. 1564 jako obrázková, ?znovu imprimovaná a pilněji skorigovaná.? Obsahuje úvodem Husův bohužel poškozený obraz v plamenech s rýmy: Jenž?s všecky ptáky převýšil bělostí, životopis Husův podle Petra z Mladoňovic (11 a půl strany), dva dopisy o přijímání podobojí (K. J. Erben je považoval za podvržené), Husovu předmluvu na Kristova slova ?Žeň mnohá jest a dělníků málo?, věcný ?registřík?, krátkou předmluvu Husovu o znalostech řeči a výrazech (termínech).
I. díl Postilly (až do s. 114) obsahuje výklady evangelií na neděle od adventu do svatodušních svátků, II. díl na 223 listech výklady na neděle od svatodušních svátků do adventu, výklad pašijí podle 18. kapitoly sv. Jana Evangelisty a výklady na evangelia o slavnostech a svátcích. K tomu je připojeno 7 Husových listů z vězení a list českých a moravských pánů ke sněmu kostnickému. III. díl Postilly pak obsahuje nedělní epištoly s výklady po celý rok od M. Jakobella, tedy Jakoubka ze Stříbra (po 1370 – 1429). 1)
Podle názoru Husova bibliografa a editora Bohumila K. Mareše má tato postila vztah k norimberskému vydání z roku 1558 impresorů Montana a Neubera, vzešlému z podnětu M. Flaccia.2) Postilla má v knihovně VČM Pardubice signaturu S 636 a přírůstkové číslo 13 606. Přírůstkem se stala v prosinci 1918, kdy ji daroval do literárních sbírek muzea baron Artur Kraus (1854-1930). Otiskujeme děkovný dopis Musejního spolku z 18.12. 1918, podepsaný místopředsedou prof. J. Sakařem a jednatelem řídícím učitelem F. K. Potěšilem a odpověď baronovu z 26. 12. t.r. (adresa: Pardubice, Wilsonova 61), která na den přesně datuje situaci, odkdy baron po zrušení šlechtických titulů v ČSR používal jména Kraus Carchesius. Za kopie uvedené korespondence děkuji srdečně paní Ireně Venzarové, za možnost studia Postilly knihovnici VČM paní V. Procházkové, za fotografie ukázek z Postilly pak fotografu Pardubických novin p. Evženu Báchorovi.
Poznámky:
1) Odborný popis Postilly podal již roku 1825 Josef Jungmann v „Historii literatury české“ (III-835) a po něm Bohumil K. Mareš, evangelický farář v Přelouči, v předmluvě k životopisu M. Jana Husa od G. V. Lechlera, vyd. F. Hoblík Pardubice 1909, XVI. věk, s XI, č. 27.
2) B. K. Mareš, cit. d. s. VIII-X, č. 25.
Autor: PhDr. Jiří Kotyk
