Pod tímto titulem píše v dvojčísle 9-10 Zpráv KPP na str. 259 Miloslav Huňáček o třech pamětních deskách, připomínajících parašutistu Jiřího Potůčka -Tolara. V článku přináší jednak fotografii desky na domě ve Vranově na Plzeňsku, kde Potůček žil, za druhé fotografii a opis textu původní desky na pomníku v lesíku u Trnové a konečně grafické provedení desky současné na tomto pomníku. K trnovským deskám uvádí, že se mu nepodařilo zjistit, zda byla původní deska zničena vandaly nebo zda byla záměrně odstraněna, ani kdy byla na pomník osazena deska současná.
Já jsem pomník u Trnové a desku na něm fotografoval několikrát. Nejstarší snímek mám ze října 1982. Po vyjití článku M. Huňáčka jsem desku na snímku porovnal se současnou deskou na pomníku. Obě desky jsou totožné. Znamená to, že původní deska musela být odstraněna nebo zničena před říjnem 1982 a současná že byla na pomník instalována nejpozději v roce 1982.
V roce 1982 vyšlo v pražské Panoramě 2. vydání knihy M. Ivanova „A hořel snad i kámen …“ V tomto doplněném a rozšířeném vydání je rovněž fotografie Potůčkova pomníku (v 1. vydání z roku 1975 není), který je však bez desky. V těle pomníku je po desce vidět pouze vyhloubené, slepé místo. Je to tedy fotografie z doby, kdy stará deska na pomníku již nebyla a nová ještě nebyla. Uvážíme-li, jak dlouhé byly v době, kdy Ivanovova kniha vyšla, v tiskárnách výrobní lhůty a připustíme-li, že fotografie v knize nemusela být úplně „čerstvá“, jistě nepochybíme, když zmizení původní desky zařadíme před rok 1980.
Ve vztahu k článku M. Huňáčka nutno ještě dodat, že jím reprodukovaná (kreslená) „současná deska“ na str. 260 není úplná. Ve třetím řádku si autor odpustil jedno slovo – správně tu má být, jak vidno z fotografie, kterou přikládám, uvedeno Jiří Potůček – Tolar, nikoliv jen Jiří Potůček (tuto nepřesnost má autor i na str. 48 v publikaci „Pamětní desky a jiné pamětní nápisy na Pardubicku“).
Autor: Miroslav Klimpl
