Josef Nešpor

Jen dvě ulice v Sezemicích nesou jména těch osob, které k tomuto městu měly přímý vztah. Je to ulice Bezdíčkova a Nešporova. Kdo byl Karel Bezdíček, ví téměř každý Sezemák – připomíná ho pomník na počátku ulice pojmenované jeho jménem. Kdybychom se ale zeptali mladšího Sezemáka na Josefa Nešpora, uvedli bychom ho jistě do velikých rozpaků. Kdo tedy byl Josef Nešpor?
Josef Nešpor se narodil 13.listopadu 1860 v Osíku u Litomyšle. Studoval na reálce v Litomyšli v době, kdy na tamním gymnáziu začínal svou suplentskou kariéru Alois Jirásek. Maturoval v roce 1878 a o rok později složil zkoušku učitelské dospělosti na učitelském ústavu v Hradci Králové. 1. září 1879 nastoupil jako učitel v Ostřešanech a od 1. května 1890 pak přešel na školu sezemickou. Po příchodu do Sezemic se jeho činnost zaměřila do tří oblastí. Především se věnoval škole a otázkám souvisejícím s vyučováním. Měl štěstí, že v té době řediteloval na sezemické škole František Schiller, výborný pedagog a všestranně nadaný člověk. S ním se Nešpor věnoval problémům vyučování na tehdejších obecných školách a výsledkem jejich spolupráce byly metodicko-didaktické práce. „Methodický postup při vyučování zeměpisu ve 3. školním roce“, Vyučování v okrese ve 4. školním roce“ a překlad Schmeilovy Zoologie pro potřeby vyučování – díla dnes patrně ztracená.

Po odchodu Františka Schillera do výslužby v roce 1904 se stal řídícím učitelem sezemické obecné školy. Při této funkci dále studoval. V roce 1912 složil zkoušky z oboru gramaticko-historickěho pro měšťanské školy a v témže roce zkoušku z živnostensko-obchodních nauk pro pokračovací školy. Jeho zásluhou byla i v Sezemicích v roce 1910 pokračovací škola otevřena /existovala do 30. dubna 1933/. Mívala aš 100 žáků a dvě pobočky: pro obuvníky a pro švadleny. Joaef Nešpor byl jedním z propagátorů založení měšťanské školy v Sezemicích. Dlouhá jednání byla přerušena válkou a měšťanská škola byla v Sezemlcích otevřena 4.října 1920. Jejím zastupujícím ředitelem byl jmenován Josef Nešpor. Paradoxem bylo, že se nemohl, ač aprobován, stát ředitelem definitivním, protože mu chyběla předepsaná praxe na měšťanské škole. Školní službu opustil v roce 1925 a odešel na odpočinek.
Druhou oblastí činnosti Josefa Nešpora byla práce veřejná. Po dobu své aktivní služby byl členem obecního zastupitelstva, funkcionářem Sokola, zakladatelem a funkcionářem Volné myšlenky a stavebního bytového družstva, které během své existence postavilo několik rodinných domků.

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP rok 1993, číslo 9-10.

Autor: Karel Gottwald

Přejít nahoru