Jubileum Komorní filharmonie Pardubice

Před třiceti lety došlo v Pardubicích k významné kulturní události – byl založen Východočeský státní komorní orchestr. Jeho osud byl vložen do rukou Josefu Shejbalovi, narozenému v blízké Dolní Rovni, bývalému sólohobojistovi České filharmonie, v roce 1970 nastoupil jako šéfdirigent Libor Pešek, již tehdy výrazná osobnost našeho hudebního života. Pod jeho vedením orchestr dosáhl rychle výborné umělecké úrovně a přerostl své regionální rozměry tak, že mohl být pozván k účinkování na festivalu Pražské jaro či do Bratislavy. Libor Pešek byl za své zásluhy jmenován 6. prosince 1999 čestným občanem města.

Po sedmi letech Libora Peška ve funkci šéfdirigenta postupně vystřídaly další osobnosti: Libor Hlaváček, Petr Altrichter, Bohumil Kulínský, Petr Škvor, Róbert Stankovský. Od roku 1997 vede orchestr vynikající Leoš Svárovský. Je však nutno uvést jména i dalších, hostujících dirigentů: Jaroslav Vodňanský, Josef Vlach, Vladimír Válek, Jiří Bělohlávek, Tomáš Koutník, Jiří Stárek, Ondřej Kukal, František Vajnar, ze zahraničních István Dénes, Douglas Bostock, Thürning Bräm, Urs Schneider, Juozas Domarkas, Emin Chačaturjan, Arnold Kac. I oni vtiskli kus své osobnosti do profilu orchestru.

S filharmonií vystupovali i četní sólisté – instrumentalisté či pěvci: Ivan Moravec, Zuzana Růžičková, Jan Novotný, Boris Krajný, Ivan Klánský, Igor Ardašev, Jindra Kramperová, Josef Páleníček, Josef Suk, Václav Hudeček, Ivan Ženatý, Ivan Štraus, Lubomír Malý, Václav Snítil, Bohumil Matoušek, Jiří Bárta, Marek Jerie, Čeněk Pavlík, František Herman, Radek Baborák, bratři Tylšarové, Dagmar Pecková, Jana Jonášová a z cizích takové osobnosti jako S. Richter, Lazar Berman, S. Milstein, S. Ishikawa, Viktor Pikajzen či Erkki Rautio.

Čas utíkal a orchestr mezitím změnil příliš dlouhý a spíše administrativní název na kratší a výstižnější – Komorní filharmonie Pardubice, pod kterým šířil pověst svou i města Pardubic nejen po vlastech českých, ale i takřka všech zemích Evropy, nejen střední. Počátkem 90. let koncertoval v Tókiu, Ósace a dalších japonských městech, na jaře r. 2000 podnikne náročné turné po USA. Část repertoáru orchestru, od baroka až po současnost, je zaznamenán na zvukových nosičích.

A tak v loňském listopadu a prosinci KFP oslavovala již 30. výročí svého založení. Slavnostní koncerty doprovázela v Domě hudby výstava 60 velkoformátových fotografií, která posluchačům připomněla většinu tváří dirigentů a sólistů, které filharmonie těmi plodnými třiceti lety provázely.

Co přát Komorní filharmonii do dalších let? Mnoho tvůrčích sil a ekonomické podmínky, adekvátní nejméně evropské umělecké úrovni tělesa.

Autor: Karel Vlach

Přejít nahoru