Každý, kdo studoval chemii ? a těch je v Pardubicích hodně ? se setkal se jménem tohoto význačného německého organického chemika. Fridrich August Kekulé von Stradonitz se narodil 7. září 1829 v Darmstadtu. Byl potomkem českého zemana Diviše Kekula za Stradonic, který se musel po bitvě na Bílé hoře vystěhovat do Německa. F. A. Kekulé habilitoval v roce 1856 jako docent a už o dva roky později působil jako profesor v belgickém Gentu. A právě Belgie ho neopomněla, je dokonce zpodobněn na jejich poštovní známce z roku 1966. V následujících letech působil jako profesor v Bonnu. S jeho jménem je nerozlučně spojen objev struktury benzenu, dále koncepce čtyřmocenství uhlíku a nauka o jeho řetězení. Dále byl autorem tří dílů význačných učebnic organické chemie (1861 ? 1867) a knihy Chemie derivátů benzenu (1867). Život tohoto vědce se ukončil 13. července 1887.
Avšak je tu jistá spojitost rodu Kekulé i s Pardubicemi. V Bartolomějské ulici čp. 91 bydlel v letech 1545-49 Petr Kekule ze Stradonic a později v letech 1549-65 Jan Kekule ze Stradonic. Bezesporu to byli předci tohoto slavného chemika, z nichž jmenovaný Diviš Kekule musel z náboženských důvodů emigrovat už po roce 1620. V pardubickém chrámu sv. Bartoloměje je také místo posledního odpočinku Anny Kekulové ze Stradonic, která zemřela v roce 1573.
Protože Kekulé byl vynikajícím německým vědcem, tak ani německá pošta nezapomněla a vydala na jeho počest poštovní známku v roce 1964 ke stému výročí objevení vzorce benzenu.
Tolik k jedné zajímavosti ze světa chemie i Pardubic. Ještě je potřeba dodat, že různé prameny odlišně uvádějí jméno Kekule. Proto i tak to uvádím v této práci.
Autor: RNDr. Miroslav Vostatek