Národní přírodní památka Šejval

V rybníčku u silnice severně od obce Radhošť byla již v roce 1973 nalezena velmi vzácná vodní rostlina prustka obecná (Hippuris vulgaris), která byla v té době u nás považována za vyhynulou. V roce 1982 byla lokalita vyhlášena podle tehdejších právních předpisů jako chráněný přírodní výtvor.

Rybníček byl v době vyhlášení jednou z 5 známých východočeských lokalit a lokalitou nejbohatší. Jedná se o velmi nenápadnou vodní rostlinu, která nemusí ani výrazně vyčnívat nad hladinu. Vzhledem poněkud připomíná přesličku, s přesličkami však nemá nic společného, jedná se o dvouděložnou semennou rostlinu ze zvláštní čeledi prustkovitých. Na slatinné loučce u rybníka však rostou i další vzácné rostlinné druhy – česnek hranatý, prstnatec májový, jazyk hadí, nadmutice bobulnatá, vítod hořký, v rybníce se kromě prustky vyskytuje ještě rdest světlý, rdest plovoucí, na okrajích šmel okoličnatý aj.

Plán péče určuje zejména velikost rybí obsádky a její složení, vylučuje chov amura a tolstolobika, kteří by vzácné vodní rostliny zničili. Okrajově určuje nutnost výměny topolových stromořadí za dubové.

Třebaže v současné době je známo v republice již několik lokalit této vzácné rostliny, rybník Šejval byl po mnoha letech první existující lokalitou. Proto byl při změně zákona o ochraně přírody zařazen mezi zvláště významná chráněná území, o čemž svědčí i přívlastek „národní“ v jeho názvu.

Literatura

Černohous F. (1978): Příspěvek k rozšíření vodních makrofyt ve východních Čechách. – Zprav. kraj. mus. vých. Čech, Pardubice, 5/3: 31 – 50 (rybník Smilek)

Faltys V. (1985): Inventarizační průzkum PP Šejval – ms. dep. AOPK Pardubice

Autor: RNDr. Helena Faltysová

Přejít nahoru