Národní přírodní památka Semínský přesyp

V obci Semín u Přelouče byla v roce 1980 nalezena na písčité návsi a na svahu za pivovarem nenápadná bylina, která byla do té doby považována v Čechách za vyhynulou. Jmenuje se kozinec písečný (Astragalus arenarius) a šťastným nálezcem byl známý pardubický amatérský botanik pan Milan Marek. Protože šlo o nález v té době unikátní a okolnosti byly příznivé, již za několik dní po nálezu se podařilo lokalitu prohlásit za chráněnou.

Obec Semín je postavena na písečném přesypu, který zde vznikl v pleistocénu (období čtvrtohor) vyvátím písku z nánosů labských teras. Zbytek přesypu na návsi sloužil od minulosti jako zdroj písku pro místní potřebu a jako hřiště pro děti. Tím se stále udržoval odkrytý a proto se zde mohla zachovat typická pískomilná společenstva rostlin, která potřebují volný písek. Kromě již zmíněného kozince zde roste ze vzácnějších pískomilných rostlin ještě rmen rusínský, jitrocel indický, paličkovec šedý a kuřička jarní.

Lokalitu je nutno udržovat ve stavu volného písku, který umožňuje výskyt kozince písečného. Plán péče proto počítá s umělým zraňováním půdního povrchu (např. orbou), likvidací agresivních druhů rostlin (např. třtiny křovištní) a s umělým výsevem sebraných semen přímo na lokalitě.

Třebaže v současné době je známo v republice již několik lokalit této vzácné rostliny, semínský přesyp byl po mnoha letech první existující lokalitou. Proto byl při změně zákona o ochraně přírody zařazen mezi zvláště významná chráněná území, o čemž svědčí i přívlastek „národní“ v jeho názvu.

Literatura

Faltysová H. (1987): Botanická inventarizace CHPV Semínský přesyp.

  – ms. dep. AOPK Pardubice

Hrobař F. (1931): Květena Kostelecka a Rychnovska. – Hradec Králové

Autor: RNDr. H. Faltysová

Přejít nahoru