Zahrnuje dva rybníky (Bohdanečský a Matka) a jejich okolí na severozápadním okraji Lázní Bohdaneč. Soustava těchto dvou rybníků s okolními rákosinami a vlhkými loukami byla v minulosti jednou z nejbohatších botanických lokalit. Přirozeným stárnutím rybníků a hospodářskými zásahy v okolí došlo během let k určitému ochuzení bylinného krytu, přesto jde dodnes o lokalitu botanicky významnou. Z nejvzácnějších rostlinných druhů se zde vyskytuje hlízovec Loeselův, bublinatka menší, zevar nejmenší, z dalších významných druhů prstnatec májový a pleťový, smetánka bahenní, pupečník obecný, česnek ostrohranný, skřípinka smáčknutá, růžkatec ponořený, rozpuk jízlivý, zábělník bahenní, šáchorek hnědý, suchopýr širolistý a úzkolistý, bezosetka štětinolistá, vachta trojlistá, stulík žlutý, jazyk hadí, tolie bahenní, 24 druhů vesměs vzácných ostřic aj.
V současné době jsou rybníky mnohem cennější po stránce zoologické. Rozsáhlé porosty rákosin skýtají bohaté možnosti hnízdění pro četné druhy vodního ptactva, zbytky slatinných luk jsou vhodným biotopem pro drobné pěvce vázané na tento typ biotopu. Z významných chráněných druhů ptáků zde byli pozorováni např. bramborníček hnědý, cvrčilka slavíková, sýkořice vousatá, kormorán velký, husa velká a polní, z dravců se občas objevuje orlovec říční a orel mořský. Za potravou sem občas zalétá kromě čápa bílého i čáp černý, ojediněle zde byla pozorována volavka bílá, v rákosinách nocují hejna vlaštovek. Lokalita má význam i z hlediska výskytu obojživelníků a plazů – žije zde rosnička zelená, ropucha krátkonohá, různé druhy skokanů, užovka obojková.
Národní přírodní rezervaci spravuje po odborné stránce Agentura ochrany přírody a krajiny v Pardubicích, která zpracovala projekt ochranářských zásahů v území, jež mají zajistit stabilizaci vhodných životních podmínek pro výskyt rostlin a živočichů. Jedním z těchto zásahů je i kácení starých topolových výsadeb v oblasti Polákova poloostrova, které zastiňují louky a hladinu.
Pro hnízdící ptactvo je nejdůležitějším faktorem napuštění rybníka do poloviny února, tj. dříve než vodní a bahenní ptáci začínají stavět hnízda. Při pozdějším napuštění dochází k zastavení hnízd a zničení snůšky. Pro zachování rostlinných společenstev je nutno zamezit vyvážení kejdy do rybníka a hnojení luk umělými hnojivy. Dodržování těchto omezujících požadavků na území národní přírodní rezervace kontroluje Agentura ochrany přírody.
Příště: Národní přírodní památka Semínský přesyp.
Autor: RHDr. Helena Faltysová