Na dříve narozené občany Pardubic trapně působil prázdný prostor na Legionářském náměstí po odstranění pomníku prvního presidenta, obzvláště po zničení krásně provedeného podstavce s připojenými stupni, kde pod nápisy Zborov, Dos Alto a Arras byla při zbudování uložena prsť z bojišť 1. světové války, kde se vyznamenali naši zahraniční vojáci.
Někde zůstaly Masarykovy pomníky zachovány, např. v obci Tlumačov u Zlína, přes válku i totalitu.
Město Pardubice přispělo velkou částkou na obnovení hmotného projevu úcty. Pomník pro současnost nestačí. Měli bychom se řídit duchovním odkazem prvního presidenta, hlavně heslem „Nebát se a nekrást“ a své snažení zaměřit také na prospěch státu.
Při odhalení pomníku k všeobecnému údivu nebyla přítomna čestná stráž vojenské posádky. Před dvěma léty k výročí smrti bývalého min. předsedy Udržala stála čestná stráž vojáků u jeho hrobu. Při odhalení pomníku zesnulého vrchního velitele a oslavě založení státu by to bylo jistě vhodné i v Pardubicích.
Vladimír Matoušek
Poznámka redakce:
Organizátory oslav byly Magistrát města Pardubic a Okresní úřad Pardubice. Předseda Masarykovy společnosti v Pardubicích v organizačním výboru pro oslavy účast vojáků na slavnostním aktu doporučil.
Autor: Dr. Vladimír Matoušek