Je tomu již padesát let ode dne 1. srpna 1954, kdy byl v Pardubicích založen první organizovaný spolek numismatiků při Východočeském muzeu. Numismatika v Pardubicích má svoji tradici ? navazuje na slavná jména Max Donebauer, Josef Smolík, Filip Šedivý a Bedřich Skrbek.
Zakládajícími členy Numismatického odboru při Krajském muzeu v Pardubicích byli Ludvík Beneš, Jan Král, František Kudrna, Jaroslav Seidl, Václav Vágner a Josef Vitín. Dalšími registrovanými členy se stali Alois Cinkan, Karel Haussman, Bohuslav Jarý, František Koudelka, František Vítek a Otto Vymazal.
Spolek ve svých začátcích pořádal pravidelné schůzky i řadu přednášek s podílem Václava Vágnera, architekta Františka Vítka i univerzitní profesorky Emanuely Nohejlové – Prátové. Byla rozšířena spolupráce se sběrateli z Hradce Králové, Vysokého Mýta, Litomyšle, Chrasti u Chrudimi, Holic a Ústí nad Orlicí. V té době držely Pardubice v organizované numismatice primát v rámci Východočeského kraje. V letech 1954 – 1967 se počet členů spolku pohyboval okolo 15 až 20. Mezi aktivní členy vzpomeneme na Otto Vymazala, ing. Václava Korbela, Ladislava Skálu, Ladislava Hejduka, Jaroslava Šlemra a Josefa Kopřivu, který loni oslavil své devadesáté narozeniny.
V šedesátých letech byl název spolku pozměněn na Sdružení členů Numismatické společnosti československé a později ještě změněn na Pobočka české numismatické společnosti v Pardubicích. Schůzky numismatiků se konaly nejdříve v prostorách pardubického zámku, později v místnostech Díla, v prostorách PKO, v restauraci na Veselce, v restauraci na nádraží, v domě U Jonáše, v KD ROH na Dukle, v ZK ROH Tesla v Hronovické ulici, v zasedacím sálu VŠCHT a nyní v kavárně Evropa Evropského spolkového domu na Pernštýnském náměstí. Od roku 1978 se konají měsíčně pravidelně členské schůze a přípravné schůzky výboru. Počet členů pobočky klesl od roku 1998, kdy činil 46 členů, na 39 členů ke konci března 2004. Tento stav však doplňuje necelá desítka přispívajících numismatiků, kteří nejsou organizováni v ČNS.
Věkové složení členské základny:
18 – 30 …………..2
31 – 40 …………..3
41 – 50 …………..6
51 – 60…………..12
61 – 70 …………..9
nad 70 …………..7
Pobočka ČNS podporuje všemožně sběratelskou činnost svých členů, pořádá odborné přednášky i malé aukce na členských schůzích. K rozšíření znalostí slouží slušně vybavená knihovna, která je každý rok doplňována o nové tituly. Na Třídě Míru (vedle prodejny Baťa) má pobočka svoji informační skříňku, ve které informuje o činnosti i novinkách v numismatice.
Při příležitosti 50. výročí vydá pobočka stříbrnou i mosaznou medaili – na líci s replikou zmenšeného tolaru Jana z Pernštejna, na rubu s replikou kladského tolaru z roku 1542. Protože jich bude vyraženo omezené množství, stanou se brzy vyhledávaným zbožím. Musíme poděkovat za pravidelné sponzorské dary Magistrátu města Pardubic i za příspěvky členů pobočky.
V závěru se musíme zmínit, že již druhé volební období se o činnost pobočky stará výbor ve složení:
předseda – František Kalina
jednatel – Miroslav Balek
hospodář – ing. Milan Kudrnáč
matrikář – Karel Klement
distribuce – Josef Biško
revizní komise – Mojmír Kavan a Pavel Prchal
Pokud vás numismatika zajímá a chcete se o ní více dovědět, rádi vás uvítáme na našich pravidelných členských schůzkách. Konají se pravidelně (mimo prázdninových měsíců) vždy druhý čtvrtek v měsíci od 15.30 hod. v kavárně Evropského spolkového domu na Pernštýnském nám. v Pardubicích.
Autor: František Kalina