Pardubice – sídlo Spolku textilních chemiků a koloristů

Ačkoliv Pardubice nejsou textilním městem, staly se sídlem významného Spolku textilních chemiků a koloristů. Stalo se tak dík rektorovi VŠCHT a vedoucímu katedry chem.technologie vláknitých materiálů, kteří umožnili zřídit v prostorách této katedry kancelář Spolku.
Spolek má dlouholetou a bohatou tradici. Již v roce 1908 byl ve Dvoře Králové nad Labem založen Spolek chemiků – koloristů (tehdy Verein der Chemiker – Coloristen). Jeho posláním bylo původně chránit zájmy koloristů, ale výroční schůze brzy přerostly ve významné odborné a vědecké kongresy.

Nadějně se rozvíjející činnost Spolku přerušila první světová válka. Po ní se Spolek v důsledku změněných státoprávních poměrů přejmenoval na Internationaler Verein der Chemiker – Coloristen – IVCC (Mezinárodní spolek chemiků – koloristů), který měl v jednotlivých zemích t.zv. národní sekce. Jedna z nich – po Německu a Švýcarsku třetí nejpočetnější – působila v Československu. Růst šovinistického nacionalismu v řadě evropských zemí (Itálie, Maďarsko, Polsko) přiměl organizárory evropského sdružení textilních chemiků a koloristů v roce 1931 k vytvoření Mezinárodní federace spolků textilních chemiků a koloristů (Internationale Federation der Vereine der Chemiker und Coloristen IFVTCC), aby se pod její záštitou mohla dál rozvíjet celoevropská spolupráce odborníků těchto profesí.
Přišla však druhá světová válka, která opět nadlouho přerušila činnost těchto spolků, a to nejenom u nás, ale v celé Evropě. Zatímco ve státech západní Evropy se po válce činnost brzo obnovila, u nás k tomu došlo teprve v roce 1955. Tehdy se z popudu VÚOS-Rybřtví konal v Pardubicích 1 .celostátní koíoristícký sjezd. Na něm vznikl znovu podnět k oživení organizace textilních chemiků a koloristů. Dne 24září 1956 se proto konala ustavující schůze Odborné skupiny chemíků-koloristů jako součást Československé společnosti chemické při ČSAV. V roce 1958 došlo k založení ČSVTS a podle usnesení této společnosti byla OS chemíkú-kolonstú převedena pod ČSVTS s označením Odborná skupina textilních chemiků a koloristů (OSTCHK).
Po listopadu 1989, kdy se prakticky rozpadla VTS, byla ustavena nová Českomoravská společnost textilní (ČMST) a ta odsouhlasila převedení OSTCHK do ČMST pod novým názvem Spolek textilních chemiků a koloristů (STCHK). Dne 24. listopadu 1992 se v Pardubicích konala valná hromada STCHK. Na závěr jednání bylo novému výboru uloženo, aby se SPOLEK zcela osamostatnil a učinil pokus ucházet se po více jak 50ti letech opět o členství v Mezinárodní federací spolků textilních chemiků a koloristů. Proto byly dne 3.února 1993 ministerstvu vnitra České republiky předloženy nové stanovy Spolku. Téhož dne byly stanovy schváleny a na základě toho byl Spolek (STCHK) zaregistrován jako samostatná organizace se sídlem na VŠCHT Pardubice. Nový výbor STCHK má složení:
předseda Ing.B.Reichsíádíer, CSc. (Brno)
místopředseda doc.lngj.Růžička, CSc. (Pardubice)
vědecký tajemník Ing J.Marek, CSc. (Dvůr Králové n.L)
jednatel Ing.V.Kočvara (Pardubice)
hospodář J.Dvořák (Hradec králové)
Dne 10.června 1993 na zasedání rady delegátů IFVTCC v holandském Maastrichtu byla naše žádost projednána. Při hlasování byl náš SPOLEK jednomyslně přijat do mezinárodní federace. Tato zpráva nám byla písemně sdělena 17.6.1993 panem Dr.Píerre Albrechtem, sekretářem IFVTCC. Tím se splnil dávný sen všech českých textilních odborníků. V současné době (na základě myšlenky prvního spolku z roku 1908) – existuje: 12 řádných členů Federace v Evropě 5 přidružených členů Federace v Evropě 1 Sen v USA 1 člen v Japonsku 1 člen v Jižní Africe
STCHK pořádá pro textilní odborníky dvakrát ročně odborné konference v Pardubicích. Místo konání je již tradičně v Kongresové hale VŠCHT.

1) TEXCHEM (textil-chemie)- v květnu
2)CKK (celostátní kolorístícká konference)- v říjnu

Autor: ing. Vladimír Kočvara

Přejít nahoru