Jednou z nejznámějších a největších poválečných firem se stala firma Explosia, akciová továrna na výbušné látky v Semtíně u Pardubic. 3. 1. 1920 udělilo ministerstvo financí spolu s ostatními úřady Živnobance povolení založit novou společnost pro výrobu výbušných látek, neboť nová republika potřebovala pro svou armádu zbraně a munici.
V lednu 1921 byl vypracován plán generální výstavby a položeny základy objektu. Semtínská továrna dostala oficiální název Explosia. Vyráběla střelný prach a výbušniny pro armádu a průmyslové trhaviny pro doly a kamenné lomy, pyrotechniku, lovecké prachy apd. V roce 1928 přistoupila a.s. k výstavbě sesterského podniku a nazvala jej Synthesia, chemické továrny akc. spol. Semtín u Pardubic. Tento podnik tvoří základnu pro výrobu produktů potřebných k výrobě výbušnin v Explosii. Koncem 30. let založila Explosia další závod v semtínské oblasti, závod na umělé hmoty, zvaný UMA. Podnik přinášel akcionářům milionové zisky. Za Mnichova nastal předpokládaný pokles ve výrobě. Konkurence byla veliká. Explosia musela přejít částečně na jinou výrobu. Dodávala suroviny pro nově zřízené závody na výrobu barviv. 15. 8. 1945 byla Explosia dána pod národní správu a v roce 1946 byl podnik přejmenován na n. p. Synthesia, chemické závody. Dnes továrna mimo zmíněných produktů vyrábí např. umělá hnojiva, kyselinu sírovou, dusičnou, čpavek apd.
Firma používala kromě firemních značek i ochrannou známku.
Ochrannou známkou byla věž (Prašná brána), nad kterou byl nápis Explosia. Ve střední části se k boku věže přimykal nápis ochranná známka a v dolní části byl nápis Praha. Ochranná známka se používala pochopitelně na celé řadě výrobků a sloužila též k ozdobě firemních papírů. Byla umístěna uprostřed firemní hlavičky, nebo se vyskytovala v levém horním rohu firemního papíru. Ochranná známka existovala v nejrůznějších velikostech. Zajímavé je, že nejmenší byla v době II. světové války (asi jedna třetina původní velikosti). Zde byla použita jen věž, všechny ostatní doprovodné texty chyběly. Barva ochranné známky byla černá. Prašná brána byla jako motiv ochranné známky použita velmi trefně a nápaditě, protože je všeobecně známo, že se v prostorách věže ve středověku skladoval střelný prach.
Roku 1946, kdy byl podnik přejmenován na n. p. Synthesia, vzniká dnešní podoba firemní značky. V kruhu je umístěno písmeno S (Synthesia), v levé části jsou tři vodorovné čáry symbolizující trysky, v pravé části je špice letícího šrapnelu. Tato dnes nejznámější firemní značka se objevuje v hojné míře v reklamách, jubilejních zprávách a konečně též na firemních papírech, v doprovodném textu Synthesia, Pardubice – Semtín.
V protikladu k firmě Explosia (Synthesia), o které se dochovalo velké množství informací a která se stala i námětem pro nejedno podrobnější zpracování, se o firmě František Filípek, obchod módním a střižním zbožím, dochovalo nesrovnatelně méně informací. Firma stála na dnešním Pernštejnském náměstí v jeho jihovýchodní části, vedle Občanské záložny. Existence firmy je doložena z nemnoha dokumentů (z roku 1929 a z roku 1936).
Vzhledem k nedostatečnému množství materiálu o firmě F. Filípek můžeme konstatovat, že firemní značka se dochovala pouze na firemní listině z roku 1936, kterou majitel firmy tituluje Správnímu výboru Tělocvičné jednoty Sokol v Pardubicích (na listině se dochoval i vlastnoruční podpis majitele firmy). Firemní značkou byl kruh, ve kterém byla silueta dominanty Pardubic, Zelené brány a nad ní dvě písmena F a F (František Filípek). Písmena připomínají svým provedením japonské malované písmo. Pozadí je šrafováno ze dvou třetin horizontálními čarami.
Použitý materiál:
1) SOkA Pardubice, fond: Okres. úřad Pardubice, Synthesia Semtín č. 1139 – 453.
2) Almanach Pardubice, V. sv. monografií československých měst, adresář, 1930,
vydala „Magistrála“, reklamní a propagační podniky legionářského fondu.
3) SOkA Pardubice, skartovaný materiál.
4) Soukromý archiv autora.
Autor: Mgr. Petr Borovec