Od r. 1887 působil v Pardubicích velmi aktivní Okrašlovací spolek. O jednom roce jeho činnosti informuje obsáhlá jednatelská zpráva za r. 1908. Její zkrácený obsah uvádím:
„Valná hromada se konala 8. února 1909. Počet členů za rok vzrostl z 193 v r. 1907 na 255 na konci r. 1908. Výbor konal 12 schůzí. Zvolena komise, která se souhlasem městské rady vedla úpravu a správu Vinice. Další komise řešila úpravy prostranství před Veselkou, bylo m. j. navrženo zbudování fontány. V nově upravené nádražní ulici bylo vysázeno 60 růžových kaštanů. Poněvadž břehy regulovaného Labe i Chrudimky byly holé, požádal výbor c.k. ředitelství vodních staveb ve Vídni, aby břehy byly osázeny. Dostal příznivou odpověď, že letošního jara (1909) proslulé naše Polabí bude okrášleno střídavě duby a břízami.
Největší píle a výlohy věnovány na úpravu Vinice. Východní její strana byla oplocena, na vrchu postaven vodojem se 7 hydranty. Vysázeno bylo 455 stromů, 2 752 keře, 48 konifer, 4 605 jehličnatých stromů, celkem 7 870 kusů v ceně 2 552 K 96 h. Veškeré výlohy na Vinici činily 4 110 K 18 h, z nichž 4 000 K ve čtyřech ročních lhůtách bezúročně splatí městský důchod. Výbor opatřil sem 12 vkusných železných lavic a 7 dřevěných. Celou nutnou sumu garantovali 2 členové výboru. Většina stromků koupena, část darovaly: okresní školka, školka Okrašlovacího spolku, obecní lesní školky a arch. Dvořák. Největších zásluh získal si p. předseda.
Nyní bude na povolaných činitelích, aby přední náš park byl udržován a zdokonalován na výši moderních požadavků. (podtrhl J. P.)
Výbor Okrašlovacího spolku s výborem Literárního spolku pořádal osvětové přednášky k získání dalších občanů pro svou činnost. (Dle růstu členů se zřejmým úspěchem – pozn. J. P.)
Městská rada požádána, aby byl zrušen odbor pro udržování sadů, alejí a hřbitovů a dozor odevzdán Okrašlovacímu spolku, jehož rokování by se dotyčný radní účastnil. Dána odpověď, že odbor nelze zrušit a spolek se má obracet na p. radního Klečku.
Předsedou spolku byl p. J. Stach, náměstek p. J. Svoboda, jednatelem ředitel Fr. Vosyka, pokladníkem p. J. Klečka, revizory účtu pp. Fuksa a Sova.
Na závěr uvedeno: „Vděčně uznáváme součinnost městské rady, která – pokud jí bylo lze – přáním spolkovým hověla.“
Toto je jen malá ukázka z vysoce záslužné činnosti tohoto polozapomenutého spolku. Ten, kdyby za celou dobu svého působení jen zorganizoval úpravy Vinice, měl by zásluhy nehynoucí a s jinými spolky nesrovnatelné.
Společnost pro rozvoj Pardubicka by ráda navázala na tyto znamenité tradice i v současných odlišných podmínkách. Uvítá zájemce o spolupráci.
Autor: Jiří Paleček