Pardubický slavín – hrob v dáli

Při květnové vzpomínce na 50 let od konce druhé světové války položili představitelé Magistrátu města Pardubic věnce též k památníku „Hrob v dáli“. Bylo to po dlouhé době mlčení a devastace tohoto prostoru pěkné a veliké gesto. Díky za něj!
Vysvětleme nyní historii tohoto pietního místa. Památník s 8 pylony vznikl r. 1928 u příležitosti 10. výročí ČSR pro uctění padlých obětí první světové války. Podle návrhu arch. V.Vetešníka z roku 1927 památník zhotovil J. Vávra v Přelouči. Nechala jej zbudovat Čs. obec legionářská v Pardubicích. Roku 1937 ředitel R. Robi – sám bývalý legionář – ve Váchově knížce „Pardubice za světové války“ napsal (s. 97 – 98): „Památku těch, kteří zemřeli v bojích za svobodu národa, hlásá stejně tiše jako tklivě památník „Hrob v dáli“, ukrývající svých 8 pylonů pod smuteční vrbou (dnes skácenou – pozn. J.K.) v teskném zákoutí umového háje u krematoria.

Je třeba v tom krásném koutu dobudovat, co v něm – srovnávaje s původním plánem – ještě chybí: upravit centrum pomníku, kam patří jména padlých bratří, a do uren vložit prsť z bojišť, kde zemřeli. Snad by se nákladná to našel. Neboť budoucnost položí, soudím, postupem času i otázku, jak se kde dařilo té ušlechtilé květině, která má v zahradě národních ctností krátké sice, ale důsažné jméno – vděk“. Po roce 1948 byly na „Hrobě v dáli“ změněny nápisy na některých pylonech. Samozřejmě zmizel nápis Sibiř připomínající slavnou anabázi legií v Rusku, ustoupily i nápisy, Verdun, Terron, Piava, Dobrudža aj. Na 4 pylonech zbyly nápisy připomínající významné bitvy první světové války (Vouzieres 1/, Zborov 21, Kotor 3/ Doss Alto 4/, na zbývajících byly pořízeny nápisy Dukla 5/, Dunkerque 6/, Tobruk II, Sokolovo 8/. Smuteční vrba byla poražena (snad pro své stáří), nová ale již nebyla vysazena. Teprve před květnovou slavností byly opraveny cihly v centru památníku. Věřme, že vděk občanů Pardubic zmíněný R.Roblem najde svůj výraz v další pozornosti věnované tomuto památníku nejen ze strany města, ale i takových organizací jako je Svaz bojovníků za svobodu či obnovená Čs. obec legionářská.

Vysvětlivky:
1) 12. října 1918.
2) 21. července 1917.
3) 1. února 1918.
4) 21. září 1918.
5) 6. října 1944.
6) 26.5.-4.6.1940.
7) Od 23. října 1942.
8) 8. března 1943.
Literatura: Krajem Pernštýnův – roč. IX., s.40.

Autor: PhDr. Jiří Kotyk

Přejít nahoru