Bažantnice v polích mezi Uherskem a Trusnovem o ploše 16, 9382 ha, byla vyhlášena 15. 3. 1952 Ministerstvem školství, věd a umění v Praze. Lužní les přecházející v dubohabřinu byl v minulosti obhospodařován jako bažantnice. Převažujícími dřevinami jsou habr, lípa, dub a jasan, v okrajových částech a podél potoka uvnitř rezervace jsou na bývalých loukách vysazeny dnes již dospělé topolové monokultury. Více než 90% plochy porostů odpovídá svým složením přirozené skladbě.
Geologickým podkladem jsou svrchnokřídové vápnité slínovce. Tento podklad a přirozená skladba dřevin vytváří vhodné podmínky pro zastoupení druhově bohatého bylinného patra, které je nejpestřejší v jarním období. Vyskytuje se zde pižmovka mošusová, samorostlík klasnatý, árón skvrnitý, dymnivka dutá, nadmutice bobulnatá, lýkovec jedovatý, kostřava různolistá, konopice sličná, kosatec žlutý, zapalice žluťuchovitá, chrasatavec uherský, hlístník hnízdák, prvosenka jarní a vyšší, pryskyřník kosmatý, violka divotvárná aj. Kromě toho bylo při podrobném průzkumu v rezervaci nalezeno 207 druhů vyšších hub. Mezi nejvzácnější patří kornatky, penízovka vřetenonohá, vatovec obrovský, pestřec pýchavkovitý a rudoušek uťatý.
Z ptáků zde hnízdí strakapoud velký, brhlík lesní, budníčci, sýkory, lejskové, žluva hajní aj.
Pro hospodaření v rezervaci byl v minulých letech zpracován plán péče, který doporučuje v opatřeních i nadále podporovat přirozenou dřevinnou skladbu, topolové monokultury v okrajích postupně odstranit a nahradit dubem, lípou, habrem a jasanem. Topolem zalesněná louka uvnitř rezervace bude po smýcení topolů znovu obhospodařována jako louka.
Autor: Helena Faltysová