Rozhovor s Františkem Tomiškou, tvůrcem nového modelu historického jádra Pardubic

1) Jak vznikal a zrodil se Váš krásný model Pardubic?
V první řadě to byl veliký dojem, když jsem před lety uviděl v pražském městském muzeu model historického jádra Prahy, obdivuhodně přesný a detailní od Antonína Langweila z let 1826 až 1834. Jelikož jsem štukatér-modelář, památkové fasády jsem opravoval, začal jsem již asi před 25 lety vytvářet plastické průčelí modelů fasád. Ovšem ve větším měřítku než je zhotovený model. Pak jsem si uvědomil, že v tomto měřítku, kdybych ho realizoval, by celé náměstí bylo na veliké ploše a nikam by se nevešlo. Proto jsem zkoušel měřítko zmenšovat. Pak jsem viděl plány průčelí fasád Pernštýnského náměstí v měřítku 1:100 od architekta Jana Kováře. Okamžitě jsem pochopil, že by to mohlo být měřítko, které by mně vyhovovalo. Podle těchto plánů a samozřejmě se spoustou fotografií jsem ve svém volném čase začal modelovat průčelí těchto fasád se všemi plastikami, římsami a ozdobnými prvky. Tato práce byla pak vystavena v muzeu, při výročí 650 let města Pardubic.
Jelikož jsem měl před očima stále model staré Prahy od Langweila, přál jsem si, abych mohl vytvořit něco podobného v trojrozměrném měřítku se střechami, komíny a zadními částmi fasád.
Po čase jsem si v ateliéru zhotovil východní část Pernštýnského náměstí s domem „U Jonáše“, Starou lékárnou a přilehlými domy. V létě 1994 jsem část tohoto modelu předvedl kulturní komisi Magistrátu města Pardubic a navrhl zhotovení modelu celého Pernštýnského náměstí včetně Zelené brány. Vysvětlil jsem své plány a záměry a byla se mnou uzavřena smlouva o dílo na tento model.

2) Jak jste se odborně připravoval na tuto náročnou práci?
V první řadě jsem si přizval fotografa a ten podle mých přání fotil všechny zadní trakty fasád, ze Zelené brány pak záběry všech střech a komínů. Pak jsem s metrem a tužkou bloudil Pernštýnským náměstím a měřil, maloval detaily, které z fotek nebylo možné poznat. Potom jsem hodně dlouho zkoušel druhy lepidel, jestli slepí k sobě různé druhy materiálů, které jsem později používal při práci na modelu. Hodně jsem konzultoval s panem Bínou, panem Pulcem, kteří pro mě zhotovili jednotlivé korpusy domů. Hodně jsem též konzultoval s dr. Kotykem, který měl odborný dohled, do jakých detailů můžu jít, a řešili jsme problémy s touto prací související.
3) Výsledek prokázal, že máte pěkný vztah k našemu městu. Jak jste jej získal?
K městu mám opravdu pěkný vztah, neboť v první řadě jsem rodilý Pardubák ze staré Karloviny, která je teď již zbouraná, a pak jsem fasády historického jádra Pardubic nepřetržitě opravoval do roku 1965.
Když k nám přijede nějaká návštěva, velmi rád ji v noci vodím podívat se právě na Pernštýnské náměstí, přilehlé uličky, kde je vše kouzelné osvětlené. Skoro každý závidí, jak mají Pardubice krásné historické jádro.
4) Co máte v pracovním plánu. V blízké budoucnosti?
Samozřejmě bych rád zhotovil v tomto měřítku všechny pardubické kostely, nádherný by byl model zámku, divadla apod., i případně modely jiných historických center ostatních měst. Přejeme Vám, aby se Vám v blízké budoucnosti podařilo splnit Vaše plány, a k tomu všemu pevné zdraví.

Přejít nahoru