Rozhovor s Josefem Janišem

s členem výboru KPP a redakční rady Z KPP Josefem JANIŠEM
V lednu letošního roku jste se dožil 75 let. Patříte k zakládajícím členům KPP r. 1965. Jak byste zhodnotil uplynulých 30 let ?
Nemohu dobře hodnotit práci KPP za uplynulých 30 let, neboť až do roku 1977 jsem byl čistě konzumním členem, který se pilně zúčastňoval všech pořádaných přednášek na historická témata. Těch bylo tenkrát dost a měly úroveň.
Do vlastní práce v klubu jsem se zapojil, lépe řečeno byl zapojen teprve v roce 1977, a to v souvislosti s vydáváním Vlastivědné abecedy dr. Theina. Tato abeceda začala vycházet v lednu 1973 v pardubických novinách ZÁŘ pod titulkem “ Z pardubické kroniky „. Vyšlo celkem 67 pokračování, v srpnu 1973 však vše skončilo z důvodů, které neznám. Dne 5. července 1976 JUDr. Pavel Thein zemřel. Zůstal po něm materiál obsahující 516 stran strojopisu. Za život upravil pro tisk v ZÁŘI zhruba167 stran. Bylo mně líto tohoto materiálu nevyužít a dal jsem se tedy přesvědčit, abych v jeho práci pokračoval v rámci Zpráv KPP, a to formou lístkovnice. První kartičky vyšly v čísle 1. ZKPP v roce 1977. Po vyčerpání materiálů dr. Theina pokračuji za pomoci mnoha přispívatelů, takže do konce roku 1994 vyšlo již celkem 594 kartiček a doufám, že vyjdou další.

Velmi pečlivě připravujete kartotéku “ Zpráv KPP „, fotografie pro seriály ‚PARDUBICKÉ PLASTIKY “ a “ PARDUBICKÝ SLAVÍN „, jste 2.korektorem časopisu a obstaráváte styk s tiskárnou. Je to množství času a starostí a finančně nedocenitelná pomoc KPP. Redakce je Vám velmi zavázána za tuto pomoc a děkuje Vám. Co byste rád prozradil čtenářům ze zákulisí tvorby Časopisu ?
Je zajímavé, že o náš časopis je trvalý zájem a to hlavně u starších lidí. Příspěvků je stále víc, než je možné na současných 48 stranách vydat. Stálým problémem je však nedostatek financí. V současné době přijde jedno číslo na cca 15.- Kč bez poštovného. Znamená to sehnat během roku nejméně 100.000,- Kč, přičemž na příspěvcích se vybere zhruba 40.000,- Kč. Rozdíl je nutno získat z dotací MmP, OÚ a z reklamní inzerce. Rád bych při této příležitosti apeloval na naše členy, aby nám členský příspěvek posílali včas a ne až po druhé upomínce. My musíme faktury za tisk platit také včas a nevzniknou nám zbytečné výlohy za upomínky.
Jaká je dle Vašeho osobního názoru současná úroveň časopisu a jaké návrhy máte na jeho zlepšení ?
Pokud jde o úroveň, je určitě vyšší než byla u našeho předchůdce „KRAJEM PERNŠTÝNŮV“, který vycházel od roku 1920 do roku 1938. Ten byl ovšem určen hlavně pro školní mládež. Vyšlo tehdy celkem 18 úplných ročníků. Ročník 19 již v roce 1939 ukončen nebyl. Krajem Pernštýnův vycházel v nákladu 1.000 kusů, 10 čísel ročně o 16 stranách, cena 10,- Kč za celý ročník. Naše Zprávy KPP vycházejí rovněž v nákladu 1.000 kusů, 6 dvojčísel o 48 stranách s osmi stranami Vlastivědné abecedy a kresbami starých Pardubic. V roce 1994 jsme přešli na počítačovou sazbu a v letošním 30. ročníku musíme vylepšit hlavně jeho grafickou úpravu.
Jste dlouholetým členem výboru KPP, jak z něj vytvořit pracovnější orgán ?
Práce výboru je přímo úměrná současným možnostem. Dalo by se jistě podnikat lecos zajímavého, ale vše naráží na nedostatek finančních prostředků. V dnešní době tržního hospodářství se již bez peněz nic podnikat nedá a získat je není často v silách KPP. Podpora kulturních orgánů je velmi nízká a sponzoři o naši činnost žádný velký zájem nemají. Tím je prakticky dána úroveň práce KPP i jeho výboru. Doufejme, že se vše časem zlepší.

Přejít nahoru