Rozhovor s Miloslavem Huňáčkem

1/ Redakce ZKPP zveřejnila v čísle 11 – 12/1994 Váš průzkum zájmů o brožuru pamětních desek a nápisů na pomnících. Přibližte, prosím našim čtenářům, jak tato sbírka vznikala a kolik času zabralo její shromáždění a kompletace.
Úvodem musím podotknout, že sběratelstvím se zabývám již padesát let. Vystřídal jsem různé obory této činnosti, za zmínku stojí sbírka přísloví a pořekadel /90 tisíc kusů/, nejvétší sbírka povětrnostních pranostik v býv. ČSR, sbírka sokolských odznaků a odznaků týkajících se našeho města. V posledních letech jsem svoje sbírky zaměřil pouze na naše město. Při jedné procházce starým městem jsem dostal nápad opsat si texty pamětních desek. Z tohoto nápadu vznikla unikátní a rozsáhlá sbírka, tak, jak uvádím v uvedeném průzkumu. Začal jsem na Pernštýnském náměstí a přilehlých ulicích. Postupně jsem objevoval další a další desky. Zjistil jsem, že mnoho desek není umístěno na venkovní zdi objektů, ale je umístěno uvnitř. Mám na mysli školy, úřady, podniky a další. Jsou tak skryty, že unikají naší pozornosti.

A když jsem zvládl takto celé město, začal jsem na kole objíždět všechny přidružené obce, které patří organizačně k našemu městu. Toto bylo již časově náročné, ale koníček dokáže překonat všechno. V této souvislosti jsem zjistil od místních občanů různé zajímavosti a zažil i kuriózní situace. Abych si zkomplikoval ještě více svoje snažení, tak jsem rozšířil svoji sbírku nápisů na pamětních deskách a pomnících na obce celého okresu. V tomto případu se jedná hlavně o pomníky padlých 1 .a 2. světové války a církevní křížky. Podklady pro tuto část jsem čerpal z materiálů Okresního úřadu a z vlastních zdrojů. Jak jsem uvedl v uvedeném průzkumu, mám ve své sbírce velké množství těchto nápisů z mnoha měst našeho státu. Samostatnou sbírku tvoří nápisy na deskách a pomnících našich padlých letců ve 2. světové válce /188 kusů/. Pokud se týká nápisů na pamětních deskách a pomnících našeho města a přidružených obcí, mohu prohlásit, že soupis je výsledek mého dlouholetého pátrání a je svým způsobem vyčerpávající. Celou sbírku mám ve dvou provedeních. První provedení obsahuje jednotlivé kartičky, na kterých jsou nápisy věrnou kopií, pokud se týká typu písma a disposičního uspořádání. Druhé provedení obsahuje soupis těchto jednotlivých nápisů.
2/ V tomto čísle uveřejňujeme Vaši práci „Malovaná okna v Pardubických kostelích “ z července 1994. Co byste k ní chtěl dodat?
Zůstal jsem věrný svému závazku, že svoje sbírky zaměřím pouze na Pardubice. Po dokončení práce „Pamětní desky a pomníky Pardubicka“ jsem se začal zajímat i o kostely. Této myšlence pomohla náhoda, i když o interiéry kostelů jsem se zajímal již delší dobu. V úvodu této práce uvádím důvody, proč jsem se této problematice věnoval.
3/Jakou další práci s pardubickou problematikou jste zpracoval?
Koncem minulého roku jsem dokončil fotodokumentaci “ Domovní znamení, reliéfy a plastiky na pardubických domech“. Tato velmi obsáhlá a zajímavá dokumentace podává ucelený pohled na tuto oblast. Tato časově i finančně náročná práce snad splnila svůj záměr. Obsahuje přes dvěstě snímků a je rovněž součástí knihovny KPP v Sokolovně. Dovolte mi, abych se vrátil k naší minulosti. V roce 1990, kdy naše město slavilo 650 let založení, uspořádal jsem v rámci těchto oslav výstavu „Pardubické motivy“, vypalované do dřeva. Na výstavě bylo uvedeno 65 různých motivů, vernisáž této výstavy provedl za KPP PhDr.J.Kotyk. Některé obrázky jsem věnoval známým v USA, SRN, Švédsku a Holandsku. *j
4/Co připravujete na letošní rok?
Mám v úmyslu provést fotodokumentaci všech kostelů, kapliček, zvonic a zvoniček v našem městě a přidružených obcích. Tuto dokumentaci doplním odpovídajícími údaji, které se mi podaří zjistit, pravděpodobně by tato dokumentace mohla být součástí práce „Pardubické zvony“.

Autor: PhDr. Jiří Kotyk

Přejít nahoru