Před třemi lety, v souvislosti s úpravami pardubického židovského hřbitova, bylo zvažováno i využití prakticky nepoužívané obřadní síně. Po provedené rekonstrukci osvětlení a prvých pokusech zde instalovat několik panelů s židovskou tématikou padlo rozhodnutí. Pokusit se i v amatérských podmínkách v prostorách postupně instalovat stálou expozici s názvem „Z historie, života a utrpení Židů na Pardubicku“.
Začátky nebyly lehké. Hledání a studium materiálů, kterých bylo ve Státním okresním archivu poskromnu, si vyžádalo spoustu času. K této ochotné pomoci se připojilo i Východočeské muzeum a zvláště jeho odborná pracovnice paní Halbrštátová. Mnoho času bylo nutno vynaložit na korespondenci, s dnes již ojedinělými pamětníky. Tak se podařilo získat zcela ojedinělé dokumentační materiály od pardubické rodačky paní L. Schánělové – rozené Pilné. Jiným získaným dokumentem byl zcela náhodně zachráněný deník židovské dívky Hany Adlerové z Vysokého Mýta líčící její časté pravidelné návštěvy v Pardubicích a vnitřní pocity. Zahynula a s ní stovky dalších.
Významnou a neocenitelnou pomoc v postupném rozšiřování původní malé výstavky poskytl Památník Terezín – muzeum Ghetta a jeho pracovnicí. Díky nim lze dnes již na sedmi panelech spatřit desítky dokumentů a fotografií z tohoto období utrpení stovek Židů z Pardubic a dalších míst okresu. Nemalou pomoc poskytlo a dále poskytuje Židovské muzeum v Praze. Tak se výstavka postupně měnila na stálou výstavní expozici. Dnes po ukončení plné rekonstrukce obřadní síně a dík podpoře Magistrátu města Pardubic mohlo dojít i k instalaci prvých čtyř výstavních vitrín s vnitřním osvětlením, k obohacení o další panely. Dnes v těchto vitrínách a na dalších 25 panelech umožňuje výstava návštěvníkům shlédnout mnoho desítek dokumentů a fotografií. Od základů judaizmu, fotografií parochetů – chrámových oponek z pardubické synagogy, ukázek z děl MUDr. V. Vohryzka (čelného představitele českých židů), či St. Schulhofa až po současnost. Na výstavě je samozřejmě i informační služba a prodej pohledů z židovského hřbitova a výstavky. Výstava je otevřena vždy v době otevírání hřbitova pro veřejnost a shlédlo ji již řada návštěvníků. Pro mnohé je však stále neznámá a návštěva je pak pro ně určitým překvapením. Přitom jistě tato amatérská práce nemůže být srovnatelná s jinými, profesionálními výstavami a jistě má některé chyby a nedostatky. Lze věřit, že postupem času se je podaří odstranit. Rozšiřování a zkvalitňování výstavy je však odvislé od další odborné spolupráce a pomoci i získání dalších materiálů od pamětníků i pozůstalých. Věřme, že stálá expozice na židovském hřbitově v Pardubicích přivítá další návštěvníky zejména z řad studentů a žáků škol z celého okresu. Budou vítáni správou hřbitova. Ta nevybírá žádné vstupné, je však vděčna za každý dar pro údržbu a úpravy hřbitova i výstavy.
Autor: Karel Vinař Epstein
