Na rok 2000 připadlo 60. výročí úmrtí Františka Karla Rosůlka (20.1.1859 – 28.12.1940), čestného občana rodných Pardubic. Této pocty se mu dostalo za jeho celoživotní dílo – za dlouholetou úspěšnou pedagogickou činnost v řadě škol našeho okresu a v samotných Pardubicích a za s ní nerozlučně spojenou neúnavnou činnost kulturního a osvětového pracovníka. zejména však za jeho monumentální dílo o našem regionu, monografii „Par- dubicko-Holicko-Přeloučsko“, která vycházela v sešitovém vydání od počátku století do roku 1926 a kterou Rosůlek redigoval a v níž byl autorem převážné části statí. Tedy za dílo, které je pro osvětové a kulturní pracovníky dodnes zdrojem nepostradatelných obsáhlých informací o regionu, a také pocty za šedesát roků, plných práce slovem i perem na poli školském. národně vzdělávacím, hospodářském, 1iterárním, muzeálním. sběratelském a vlastivědném.
Jak už to v životě lidí bývá, střídají se v něm dny radostné a šťastné se dny šedivými. chmurnými a často i bolestnými. Františka Karla Rosůlka hluboce zasáhla počátkem září 1935 tragická událost, která postihla v Praze rodinu jeho syna Jana. účetního pojišťovny Patria. Syn Jan, jeho žena a osmiletý vnuk byli nalezeni v jejich bytě mrtví, otráveni svítiplynem. Zprávu o smrti celé rodiny přinesly tehdy všechny noviny, některé i se spekulacemi. že při události nešlo o nešťastnou náhodu, ale o promyšlenou vraždu a některé dokonce za jejího pachatele označovaly Jana Rosůlka. Případ vzhledem k tomu, že se stal v uzamčeném bytě a beze svědků. nebyl nikdy vysvětlen.
Částečně mohl událost osvětlit dopis. který dva roky předtím poslal Rosůlkovi syn Jan a který Rosůlek v době tragédie ještě měl. Tehdy došlo, jak mu syn psal, v jeho rodině k pokusu o sebevraždu svítiplynem. Jeho žena odešla v noci z ložnice do kuchyně a pustila si plyn. Byla by se otrávila, kdyby muž plyn neucítil a ženu nezachránil. Nyní žena pokus zřejmě opakovala. Rosůlek pravděpodobně i tentokrát přišel na ženin sebevražedný úmysl a asi se snažil otevřít dveře na balkón (byl nalezen v jejich blízkosti ), ale zákeřný plyn jej přemohl dřív, než tak mohl ůčinit. Tak byla tragédie dovršena a celá rodina nalezla v unikajícím svítiplynu svou smrt.
Tragická událost, která se před šedesáti šesti lety odehrála v Praze, se zásluhou tisku dostala i do Pardubic, kde neunikla přetřesu pardubických kavárenských vševědů. Starého pána se ztráta syna a celé jeho rodiny pochopitelně silně dotkla, ale jak již bylo jeho zvykem. překonal ji ještě intenzívnější vlastivědnou prací.
Autor: Miroslav Klimpl