UNIVERZITA PARDUBICE A JEJÍ TŘI FAKULTY MAJÍ NOVÉ INSIGNIE

Akademickým funkcionářům Univerzity Pardubice byly dne 27. září 2000 předány NOVÉ INSIGNIE – akademické symboly – žezla a řetězy. Biskup královéhradecký Monsignor Dominik Duka požehnal novým univerzitním insigníím ve 14 hodin ve foyeru univerzitní auly. Přítomní byli akademičtí představitelé pozvaných vysokých škol, zástupci parlamentu České republiky, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, města, okresu a členů akademické obce univerzity. Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy doc. Ing. Josef Průša, CSc., předal rektorský řetěz doc. Ing. Miroslavu Ludwigovi, CSc., rektorovi univerzity. Ten pak odevzdal k užívání při akademických obřadech žezlo svému pedelovi a řetězy svým prorektorům. Dále předal řetězy děkanům Fakulty chemicko-technologické, Fakulty ekonomicko-správní a Dopravní fakulty Jana Pernera. Děkani následně předali žezla svým pedelům a fakultní řetězy svým proděkanům.

Nové insignie nahradily sadu dosud užívaných insignií po předchůdkyni univerzity – Vysoké škole chemicko-technologické, které s jistými úpravami sloužily při akademických obřadech téměř padesát let. Fakulty, které na vysoké škole v Pardubicích vznikly po roce 1989, vlastní insignie neměly.

Nové insignie – 16 řetězů a 4 žezla univerzity a jednotlivých fakult – jsou uměleckým dílem vytvořeným akademickým sochařem Jindřichem Ploticou. Na práci se podílel i tým jeho mezinárodních spolupracovníků v čele s Leopoldem Cattaaneo, uměleckým slévačem, dále Eliza Burberi, nejbližší spolupracovnice, Martin Pouzar a Martina Uzlarová, montáž řetězů, Petr Šťastný, brusič kamenů. Akademický sochař Plotica studoval na umělecko-průmyslové škole v Brně a na AVU v Praze. Posléze studoval na Mezinárodní univerzitě umění ve Florencii a Akademii v Miláně. V současné době působí na Vysoké škole restaurování a konzervačních technik v Litomyšli.

Při tvorbě návrhu i vlastní realizaci díla vycházel umělec z představy, že žezlo je odznakem a symbolem vlivu univerzity, který má původ ve vědění. Proto žezlo organicky roste z kořenů a vzpíná se ke koruně, listu nebo poupěti na vrcholu. Rektorské žezlo je prohnuté v prostoru a na jeho vrcholu září broušený křišťál ve tvaru pyramidy symbolizující jednotu. Ve vrcholu žezla fakultního se skví fakultní symbol v podobě broušeného barevného skla. Tento symbol je jako jádro ořechu chráněné obalem představující univerzitu.

Barevnost skel ctí symbolicky barvy jednotlivých fakult. Symbolem Fakulty chemicko-technologické je barva červená, Dopravní fakulty Jana Pernera – barva modrá a Fakulta ekonomicko-správní má barvu zelenou.

Malé spojené kovové plošky, které tvoří řetězy, představují plynutí nekonečné řeky poznání. Na rektorském řetězu se jako myšlenky objevují vyhlazené acháty. Struktura povrchu závěsu na řetězu i typ písma připomíná třpyt vody. Levá strana závěsu patří jednotícímu prvku univerzity s vyjádřením hodnosti akademického představitele. Pravá strana charakterizuje rektora či fakultu s příslušným symbolem. Ve spodních dvou polích jsou v orámovaných kovových částech zasazeny fasetové, ploché leštěné kameny.

Nové univerzitní insignie jsou velmi zdařilé a moderně pojaté symboly vysokoškolské instituce, která vstupuje do druhé padesátky své existence.

Autor: ing. Vladimír Kočvara

Přejít nahoru