Univerzita Pardubice (UPa) oslavila v roce 1999 páté narozeniny, které jsou předzvěstí ještě významnější události ?kulatého? roku 2000, kdy si připomeneme 50 let existence vysokého školství v Pardubicích. K tomuto výročí připravuje UPa množství vědeckých, pedagogických, studentských společensko-kulturních akcí a aktivit.
Je velmi potěšitelné, že na prahu nového akademického roku a v předvečer zmíněných jubileí získala UPa novou univerzitní aulu, která byla slavnostně otevřena 27. září 1999. Tato stavba organicky navazuje na budovu univerzitní knihovny a vytváří spolu s ní jeden kompaktní celek. Moderně a architektonicky velmi zdařile vypracovaná budova architekta Jana Třeštíka je řešena z tradičního zdiva v kombinaci s atypickým pohledovým obkladem sklokeramika.
Financování stavby v hodnotě přes 89 milionů korun by nebylo možné bez významné pomoci města Pardubic, které přispělo podstatnou částkou téměř 31 milionů korun, zbývající náklady byly hrazeny ze systémové dotace ministerstva školství a vlastních zdrojů UPa.
Řekne-li se vysokoškolská aula, většině lidí se vybaví pouze slavnostní prostor pro imatrikulace a promoce, budova té pardubické je však mnohem víceúčelovější. Suterén je v bezbariérové budově vyhrazen technickému zázemí, největší prostor je řešen jako depozitář knižního fondu pro 100 tisíc svazků a organicky navazuje na univerzitní knihovnu, která rozšířila kapacitu na cílových 260 tisíc svazků. V tomto podlaží najdeme též učební prostory.
V prvním nadzemním podlaží se nacházejí zázemí, šatny a rozptylové plochy. Dva vstupy vedou do hlavní části stavby – víceúčelové stupňovité auly. Kapacita 374 pohodlných míst, výborná akustika, pohodlná křesla, klimatizace, vybavení na mluvené slovo i hudbu, videoprojektor s připojením na počítač, videorekordér nebo videoprezentér, možnost projekce televizního a satelitního signálu, průhledných i neprůhledných předloh, zpracování akustického signálu v režii a jeho reprodukce čtyřmi soustavami reproduktorů, možnost připojení bezdrátových mikrofonů a dalších audiopřístrojů, jedna řada sedadel vybavená zvláštní audiosmyčkou pro špatně slyšící. Technické řešení auly umožňuje rychlou přestavbu z posluchárny na kongresový sál nebo na pódiové akce. Dva vstupy do auly vedou i z druhého nadzemního podlaží, takže přednášející či učinkující naleznou dostatek zázemí. Klubovny, šatny a přípravny, sklady, kuchyňky se zázemím, bufet s barovým pultem…
V přilehlých prostorách se nachází další posluchárna pro 81 studentů a dvě menší po 36 místech. V každém podlaží je dále po jedné klidné studovně pro samostudium a přípravu. Z předsálí auly v 1. podlaží lze vyjít na odpočinkovou terasu, klidovou zónu dotváří zeleň zimní zahrady a respiria. Pouze kuřáci se budou cítit omezeni, neboť tak jako na celé univerzitě je i zde přísný zákaz kouření s možností použít pouze jednu malou kuřárnu. Bezpečnost celé budovy hlídá elekronický zabezpečovací a protipožární systém.
Otevřením těchto prostor získává nejen UPa, ale i město Pardubice důstojné prostředí pro výuku, kongresy, vědecké konference, slavnostní a kulturní akce. Využití auly a jednotlivých poslucháren a učeben je vysoké již od samého počátku akademického roku 1999/2000. Dominantní je vlastní výuka, přednášky a semináře.