Východočeský letecký archiv má za sebou ustavující schůzi

Dubany – V místní restauraci se v pondělí 12. 1. večer sešli příznivci letecké archeologie. Konala se první valná hromada Východočeského leteckého archivu.

Na ustavující schůzi sdružení se dostavilo devět osob, které se již v minulém roce zapojily do vyhledávání a vyzdvihování vraků letadel z období II. světové války. Jak přítomné informoval Jan Pohorelec, který stojí u zrodu sdružení a finančně jeho činnost nejvíce podporuje, byl již na konci listopadu loňského roku archiv zaregistrován Ministerstvem vnitra ČR. V průběhu schůze členové Východočeského leteckého archivu schválili to nejpodstatnější – stanovy sdružení a zvolili jeho orgány.

V uplynulém roce, kdy začala skupina nadšenců se svou činností, vykopali ze země amatérští letečtí archeologové dva německé bojové letouny – střemhlavý bombardér Junkers JU-87 Stuka a stíhací letoun Messerschmitt B-109 G. Stroje havarovaly v okolí Pardubic a Chrudimi. V obou případech byly s troskami vykopány i ostatky pilotů, které si převzal zástupce Lidového spolku péče o německé válečné hroby. Jedním z cílů sdružení je objasnění všech okolností havárie a proto byla navázána spolupráce s obdobnými organizacemi a archivy v Německu. Přestože jsou podle nalezených dokladů známá jména zahynulých pilotů, nebyli zatím nalezeni jejich žijící příbuzní. Čilá korespondence mezi sdružením a příslušnými německými institucemi však pokračuje i nadále.

Podle Jana Pohorelce hodlá o veškerých svých akcích Východočeský letecký archiv informovat širokou veřejnost. S tím souvisí i vystavování nalezených předmětů, pro které se hledá vhodné místo. Prozatím jsou všechny objevené předměty umístěny ve výrobní hale firmy Jana Pohorelce v Čepí, kde si je mohou zájemci prohlédnout.

V tomto roce hledači vraků předpokládají, že se pokusí nalézt a vyprostit tři další spadlé letouny, opět v našem regionu. Z důvodu bezpečnosti bude do vyzdvižení trosek drženo místo nálezu v tajnosti.

Přejít nahoru