Ve čtvrtek 20. května 1999 zemřel po delší nemoci náš redakční kolega a přítel p. Karel ŠMÍD, v letech 1983 – 91 člen redakční rady Zpráv Klubu přátel Pardubicka.
Ačkoliv nepocházel z východních Čech (narodil se 12. října 1948 v Abertamech na Karlovarsku), měl k nim vždy velmi pěkný osobní vztah. V letech 1977 – 91 pracoval u Čs. plavby labsko-oderské, potom jako nezávislý publicista, poradce a expert na Afriku a Orient. Náš časopis s ním v roce 1983 (č. 5-6, s. 113-116) přinesl rozhovor o jeho četných zálibách, hlavně expedicích a afrikanistice. Zde vyjádřil hezky svůj názor na amatérskou zájmovou činnost, jež je typická i pro náš klub: „V amatérismu je něco povznášejícícho. Člověk něco dělá, že sám chce, že ho to baví, ne že musí, ne že za to dostane zaplaceno. A to je krásné, ať je to sport, divadlo, vlastivěda nebo jiná lidská činnost dělaná úspěšně, i když z čistého amatérství…Fandím lidem, kteří jsou schopni ve svém volném čase a ze záliby dosáhnout neuvěřitelného rozhledu v libovolném odvětví.” I Karel k těmto lidem patřil…
Od roku 1967 se zabýval studiem zemí Balkánu, severní Afriky, ostrovů Středomoří, Blízkého východu, Kavkazu, Zakavkazska, Střední Asie a vztahy našich zemí k Orientu včetně historie těchto vztahů. Za 30 let (od roku 1997) navštívil celkem 94 zemí Evropy, Afriky a Asie. Založil a jako předseda či sekretář řídil African Club v Týnci nad Labem (1970 – 75) a po jeho zákazu neoficiální Africa-Orient Club Týnec n. L. – Přelouč (1975 – 89), od roku 1990 pak Orient Club v Přelouči. V těchto klubech připravil a vedl 15 studijních expedic do oblastí od Maroka po Mongolsko. Přednesl na 200 přednášek, publikoval přes 500 příspěvků v 85 periodikách. Jeho sbírka a archív z Afriky a Orientu jsou uloženy v Městském muzeu v Přelouči. Za propagaci Afriky mu byly uděleny Cena dr. Emila Holuba (1983) a Pamětní medaile dr. E. Holuba (1997). Ve spolupráci s Holubovým památníkem v Holicích v Č. se podílel na přípravě mezinárodních sympozií o afrikanistice.
Přestože zákeřná choroba systematicky nahlodávala jeho zdraví, podílel se velmi intenzívně na přípravách a rozjetí činnosti Informačního a turistického centra INFAK v Přelouči 1. dubna t.r. V posledním dopise, který mi Karel napsal 23. března, překypoval ještě plány do budoucna. Měl být odborným poradcem České televize při natáčení dokumentárního filmu o Eduardu Ingrišovi (1905 – 1991), českém cestovateli, mořeplavci, filmaři, hudebním skladateli a dirigentovi. O něm samotném měl být natočen samostatný díl cyklu EGO. V poslední době publikoval v měsíčníku Nový Orient vydávaném Orientálním ústavem AV ČR o osobnostech z našeho regionu, které měly vztah k Africe a Orientu. Pro naše Zprávy dodal nový materiál o nich, který postupně otiskneme v kartotéce. Plánoval svou další cestu do Orientu…
Návštěva, kterou mi slíbil, se již nemohla uskutečnit pro jeho náhlou hospitalizaci. Nemoc si bohužel vybrala svou daň…Karlova práce však mluví za vše. Budu na něj vždy rád vzpomínat jako na skvělého člověka a kamaráda. Čest jeho památce!
PhDr. Jiří Kotyk
Literatura:
Who’s Who in Orient Club, Praha 1997
Čeští a slovenští orientalisté, afrikanisté a amerikanisté, Libri 1998